Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
U.S.IV-406/23/2006/VAT
z 8 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.IV-406/23/2006/VAT
Data
2006.12.08



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
najem
pierwsze zasiedlenie
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
umowa najmu


Pytanie podatnika
Spółdzielnia mieszkaniowa w latach 2003/2004 wybudowała budynek mieszkalny, wielorodzinny. Koszt budowy został poniesiony i sfinansowany częściowo po 01.05.2004 r , a więc wkłady budowlane wniesione po tej dacie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług w stawce podatkowej 7%, a spółdzielni przysługiwało, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeden z lokali mieszkalnych został zasiedlony w dniu 09.02.2005 r na podstawie umowy najmu. W chwili obecnej spółdzielnia rozważa możliwość rozwiązania umowy najmu z najemcą oraz ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz innego podmiotu, niż dotychczasowy najemca. Pytanie podatnika dotyczy tego, czy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w takim stanie faktycznym korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), udzielając interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przez spółdzielnie mieszkaniową ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zasiedlonego uprzednio przez inny podmiot na podstawie umowy najmu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2006 r., złożonym 08.09.2006 r. i uzupełnionym w dniu 07.12.2006 r.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny i stanowisko podatnika w sprawie:

Spółdzielnia mieszkaniowa w latach 2003/2004 wybudowała budynek mieszkalny, wielorodzinny. Koszt budowy został poniesiony i sfinansowany częściowo po 01.05.2004 r., a więc wkłady budowlane wniesione po tej dacie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług w stawce podatkowej 7%, a spółdzielni przysługiwało, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeden z lokali mieszkalnych został zasiedlony w dniu 09.02.2005 r na podstawie umowy najmu. W chwili obecnej spółdzielnia rozważa możliwość rozwiązania umowy najmu z najemcą oraz ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz innego podmiotu, niż dotychczasowy najemca.

Pytanie podatnika dotyczy tego, czy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w takim stanie faktycznym korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem podatnika pomimo, że lokal mieszkalny nie jest towarem używanym oraz pomimo, iż spółdzielni przysługiwało w stosunku do tego lokalu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, a więc pomimo, że nie spełnione zostały przesłanki zwolnienia na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy ustawy, to ustanowienie w powyższym stanie faktycznym spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy, który jest przepisem regulującym w sposób szczególny zasady zwolnienia dostaw lokali i budynków mieszkalnych.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U.Nr 54, poz. 535 z 2005 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy VAT przez dostawę towarów, o której mowa w w/w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również m.in. ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, zwolnieniu od podatku od towarów i usług poddano dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Definicja towarów używanych dla potrzeb podatku od towarów i usług zawarta jest w w art. 43 ust. 2 ustawy VAT, który stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Z kolei poprzez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy VAT rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 nie dotyczy dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Zasady (przesłanki) zwolnienia tych obiektów lub ich części uregulowana są odrębnie w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Z regulacji art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT wynika, że dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części podlega zwolnieniu o ile obiekty te lub ich części mają zostać zasiedlone lub zamieszkane nie po raz pierwszy.

Powyższe oznacza, że zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT dotyczy sytuacji, w których dostawa następuje wraz z wtórnym zasiedleniem lub zamieszkaniem. Z opisanego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że pierwsze zasiedlenie lokalu mieszkalnego nastąpiło poprzez oddanie go do użytkowania w ramach umowy najmu (która to czynność jest czynnością podlegającą opodatkowaniu) z dniem 09.02.2005 r. Natomiast wraz z ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na rzecz podmiotu innego niż dotychczasowy najemca nastąpi wtórne (drugie) zasiedlenie lokalu.

Tak więc stanowisko spółdzielni w przedstawionej sprawie jest prawidłowe. Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w opisanym stanie faktycznym, z uwzględnieniem przytoczonych powyżej przepisów ustawy VAT, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że na podstawie art. 43 ust. 7 ustawy VAT zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt. 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8 ustawy VAT, a więc w przypadku gdy w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy prawo wniesienia zażalenia w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego (na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj