Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DPP-0051-32/06
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DPP-0051-32/06
Data
2006.12.13



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Wewnatrzwspólnotowe transakcje trójstronne - procedura uproszczona


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna


Pytanie podatnika
W jaki sposób ująć transakcję trójstronną (zgodnie z art. 135 oraz art. 138 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług) w deklaracji podatkowej VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT UE ?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) w związku z art 99 ust.1, ust. 14, art. 100 ust. 1, ust. 3, ust. 4 i art. 138 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.),§ 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545) oraz § 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 października 2005r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów (Dz.U. z 2005r., Nr 201, poz. 1665) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w sprawie ujęcia w deklaracji podatkowej VAT-7 i w informacji podsumowującej VAT-UE wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej w sytuacji, gdy Spółka jest drugim w kolejności podatnikiem

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Spółka była stroną uproszczonej transakcji trójstronnej. W transakcji tej występowała jako drugi podmiot B, który zakupił towar handlowy u podmiotu A (np. w Niemczech) i sprzedał ten towar podmiotowi C (np. w Czechach). Przekazanie towaru nastąpiło bezpośrednio pomiędzy podmiotami A i C.

W zaistniałej sytuacji Spółka stawia pytanie dotyczące sposobu ujęcia transakcji trójstronnej (zgodnie z art. 135 oraz art. 138 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług) w deklaracji podatkowej VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT UE.

W ocenie Spółki w deklaracji VAT-7(9) winien zostać zaznaczony kwadrat w poz. 63, natomiast dane o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów od pierwszego w kolejności podatnika A winny zostać wykazane w poz. 32. z jednoczesnym wskazaniem, iż nabycie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z kolei w informacji podsumowującej VAT-UE w ocenie Spółki należy wykazać odpowiednio wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów handlowych od pierwszego w kolejności podatnika A i wewnątrzwspólnotową dostawę na rzecz ostatniego w kolejności podatnika C zaznaczając, iż są to transakcje trójstronne.

Analiza przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

W myśl przepisu art. 138 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) w przypadku, gdy drugim w kolejności podatnikiem VAT w procedurze uproszczonej jest podatnik, o którym mowa w art. 15, jest on obowiązany wykazać dane o dokonanych transakcjach odpowiednio w deklaracji podatkowej oraz informacjach podsumowujących.

Deklaracje podatkowe za okresy miesięczne stosownie do przepisu art. 99 ust. 1 w/w ustawy podatnicy zobowiązani są składać w urzędzie skarbowym w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art.133.

W oparciu o delegację ustawową zawartą m. in. w art. 99 ust. 14 w/w ustawy Minister Finansów w dniu 19 września 2005r. wydał rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 158, poz. 1545). W rozporządzeniu tym zawarto również objaśnienia co do sposobu prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT-7 oraz terminu i miejsca ich składania – załącznik nr 3 rozporządzenia. Zgodnie z tymi objaśnieniami dane o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów od pierwszego w kolejności podatnika wykazuje się w pozycji 32 w części C deklaracji, zaznaczając jednocześnie kwadrat 63 w części F informujący, iż dokonano transakcji trójstronnej przy zastosowaniu procedury uproszczonej.

Zatem w składanej deklaracji VAT-7 Spółka:

1.wykazuje odpowiednio dane o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (bez wartości podatku od wartości dodanej) od pierwszego w kolejności podatnika A z Niemiec w pozycji 32 części C,

2.nie wykazuje dostawy towarów na rzecz ostatniego w kolejności podatnika C z Czech, gdyż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (jest bowiem opodatkowana w państwie zakończenia transportu – w Czechach),

3.zaznacza kwadrat 63 w części F wskazując, iż dokonała transakcji trójstronnej przy zastosowaniu procedury uproszczonej.

Odnosząc sie z kolei do sprawy sposobu wypełnienia informacji podsumowującej VAT UE należy wskazać, iż zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

I.wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

II.wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów – w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw.

O tym jakie dane winna zawierać informacja podsumowująca traktuje przede wszystkim przepis art. 100 ust. 3 w/w ustawy. Wynika z niego, iż w informacji podsumowującej powinna być wykazana w szczególności łączna wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wyrażona zgodnie z art. 31 oraz łączna wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów. Przy czym w przypadku transakcji, o której mowa w art. 136 (procedura uproszczona), informacja podsumowująca powinna dodatkowo zawierać adnotację, że nabycie i dostawa zostały dokonane w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych (art. 100 ust. 4 ustawy). Podobne wskazówki znajdują się również w objaśnieniach stanowiących integralną część druku VAT-UE (informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach). Zgodnie z tymi objaśnieniami, jeżeli podmiot wypełniający informację jest w procedurze uproszczonej (art. 135-138 ustawy) drugim w kolejności podatnikiem powinien wykazać w kwartalnej informacji podsumowującej – dla każdego kontrahenta z osobna wszystkie dokonane dostawy wewnątrzwspólnotowe - część C kolumna c VAT UE oraz oddzielnie wszystkie nabycia wewnątrzwspólnotowe - część D kolumna c informacji VAT-UE zaznaczając w kolumnie d, iż transakcje te miały charakter trójstronny.

Zatem w składanej informacji podsumowującej Spółka wykazuje odpowiednio w części "D" dane o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów od pierwszego kontrahenta A z Niemiec, natomiast w części "C" odpowiednio wewnątrzwspólnotową dostawę na rzecz kontrahenta C z Czech, zaznaczając w kolumnie d, iż są to transakcje trójstronne.

W konsekwencji, stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku należy uznać za prawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj