Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-23/AG/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-23/AG/06
Data
2006.12.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku opodatkowania renty zagranicznej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (jt. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 14 września 2006r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącą obowiązku podatkowego od renty zagranicznej, stwierdza, iż stanowisko Pani jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskiem z dnia 14 września 2006r., wystąpiła Pani o interpretację przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania renty wdowiej po zmarłym mężu, przyznanej przez instytucję niemiecką.

W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełniła Pani w treści wniosku. Ze złożonego przez Panią pisma oraz dołączonych informacji PIT-11/8B wystawionych przez Bank ............ wynika, iż otrzymuje Pani emeryturę wypłacaną przez ZUS. Dodatkowo otrzymuje Pani rentę wdowią po zmarłym mężu, przyznaną przez organ niemiecki, wypłacaną za pośrednictwem ww. Banków. Ponadto przedłożyła Pani dokumenty w języku niemieckim stanowiące – jak wskazała Pani we wniosku – decyzję przyznającą omawianą rentę.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uznała Pani – powołując się na postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - iż wypłacana Pani renta zagraniczna nie podlega opodatkowaniu w Polsce, bowiem słusznie opodatkowana została w Niemczech. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).Jednocześnie zgodnie z treścią art. 4a ww. ustawy przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.Zasady opodatkowania emerytur, rent i innych podobnych płatności reguluje art. 18 Umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003r. (Dz. U. z 2005r. Nr 12, poz. 90). Zgodnie z ust. 1 i 6 ww. artykułu emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie. Określenie „renta” oznacza kwotę wypłacaną regularnie w ustalonych terminach, dożywotnio lub przez ściśle określony albo możliwy do określenia czas, w wyniku zobowiązania, które przewiduje takie płatności w zamian za spełnione świadczenie, dające się wymierzyć w pieniądzu lub w równoważniku pieniężnym.

Natomiast zgodnie z ust. 2 ww. art. 18 bez względu na postanowienia ustępu 1 płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.Powołany powyżej przepis ust. 2 ma zastosowanie wyłącznie do płatności otrzymywanych z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych.Natomiast wraz z wnioskiem nie przedłożyła Pani dokumentów jednoznacznie potwierdzających, iż przedmiotowe świadczenie wypłacane jest z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych w Niemczech.

Zatem jak wynika z powyższego uzyskana przez Panią renta wdowia opodatkowana jest wyłącznie w Polsce. Do opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.Zgodnie z art. 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zwolnienia odnoszące się do rent zagranicznych ujęte zostały w art. 21 ust. 1 pkt 74 oraz pkt 91 ww. ustawy, zgodnie z którymi wolne od podatku dochodowego są:- otrzymane z zagranicy:a) renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego,b) kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin,c) renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945,- pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia, oraz- wypłacone, za pośrednictwem płatnika, przy emeryturach i rentach zagranicznych, podwyżki (zwiększenia, mające charakter dodatków rodzinnych, pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki.

Ponieważ otrzymywane przez Panią świadczenie nie mieści się w ww. kategorii dochodów zwolnionych, zatem stosownie do wskazanego powyżej art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zgodnie z przepisem art. 35 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłacanych przez nie emerytur i rent.Stosownie do przepisu ust. 3a ww. art. 35 podatnik przy odbiorze emerytury lub renty, o której mowa w ust. 3, może wpłacić płatnikowi ustaloną zaliczkę w złotych. Wpłatę tę uznaje się za zaliczke potrącona przez płatnika.

Art. 39 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż w terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

W związku z wyżej powołanym przepisem bank jako płatnik wypłacający rentę obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.Po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Pani zobowiązana złożyć urzędowi skarbowemu zeznanie, według ustalonego wzoru (PIT-36) o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz prawnego sprawy orzeczono jak w sentencji. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj