Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/RM/436/art.14a/265/PCC/14/06/EB
z 13 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/RM/436/art.14a/265/PCC/14/06/EB
Data
2006.10.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
pożyczka
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy spłata pożyczki, zwolnionej od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.9 pkt 10 lit. g ustawy o tym podatku, kredytem zaciągnietym w banku spowoduje utratę prawa do zwolnienia?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 18.07.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tyt. umowy pożyczki zwolnionej na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g, która będzie spłacona kredytem otrzymanym z banku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2005r. Spółka zaciągnęła pożyczkę, z której pieniądze zostały wydane na prowadzenie działalności gospodarczej i na mocy przepisów art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Spółka skorzystała ze zwolnienia od podatku z tyt. ww. pożyczki. Obecnie Spółka chce spłacić przedmiotową pożyczkę kredytem otrzymanym z banku.

Zdaniem wnioskodawcy pożyczka zwolniona z opodatkowania na mocy ustawy nadal będzie korzystała ze zwolnienia bez względu na formę spłaty.

Z treści przepisu art. 9 pkt 10 lit. g) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) wynika jednoznacznie, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy pod warunkiem udokumentowania, że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniądze przeznaczone zostaną na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki udzielonej w tym celu powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Powyższe przepisy oznaczają, iż o zwolnieniu pożyczki z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje cel na jaki przeznaczone zostaną środki z niej pochodzące oraz okres, w którym powinno nastąpić wykorzystanie przedmiotu pożyczki.

Ustawodawca nie zastrzega formy spłaty pożyczki oraz nie wymaga udokumentowania skąd pochodzą środki na spłatę pożyczki.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj