Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-177/06/RL
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-177/06/RL
Data
2006.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
termin ustawowy
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy sprzedając mieszkanie w 2006 roku jest zobowiązany do zapłacenia 10% podatku oraz od jakiego momentu liczy się okres 5 –cio letni, t.j. czy od momentu zakupu gruntu, czy od momentu podpisania umowy o wyłącznej własności lokalu mieszkalnego.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W dniu 18.08.2000r. Podatnik zawarł z developerem umowę na wybudowanie lokalu, w którym obecnie zamieszkuje. Do umowy został załączony harmonogram określający kwartalne terminy wpłat. Kwota raty opiewała zarówno cenę lokalu jak i cenę udziału w gruncie – bez wyszczególnienia konkretnej ceny gruntu i lokalu. Pierwszej wpłaty Podatnik dokonał w dniu 28.08.2000r., natomiast ostatniej w 2001 roku. Dnia 28.08.2000r. aktem notarialnym Pan X nabył udział w gruncie wynoszący 508/53030 z nieruchomości objętej księgą wieczystą za cenę 5.917,00zł. W 2001 roku developer sporządzając aneks do umowy z dnia 18.08.2000r. wyznaczył inny termin zakończenia budowy. Pan X miał wówczas spłaconą całą kwotę rat wynikających z harmonogramu. W 2002 roku do umowy sporządzono aneks zawierający w swej treści fakt zwiększenia metrażu mieszkania. Na tę okoliczność został sporządzony w dniu 23.05.2002r. akt notarialny, na mocy którego Podatnik nabył dodatkowy udział w gruncie wynoszący 101/53030 za cenę 1.176,00zł. Wartość dodatkowego metrażu była określona poza harmonogramem - w aneksie do umowy i wynosiła 11.000,00zł. W dniu 22.04.2003r. lokal o zwiększonym metrażu został przekazany protokołem zdawczo odbiorczym. W dniu 14.05.2003r. aktem notarialnym została zawarta umowa zniesienia współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności lokalu, na mocy

Przedmiot interpretacji: W świetle powyższych faktów Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy sprzedając mieszkanie w 2006 roku jest zobowiązany do zapłacenia 10% podatku oraz od jakiego momentu liczy się okres 5 –cio letni, t.j. czy od momentu zakupu gruntu, czy od momentu podpisania umowy o wyłącznej własności lokalu mieszkalnego.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, że termin 5-cio letni liczy się od dnia zakupu gruntu, t.j. od 28.08.2000r.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Stosownie do treści art.10 ust.1 pkt 8 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Powołany wyżej przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, zatem należy skorzystać z definicji nieruchomości zawartej w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art.46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit, w myśl której własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

W świetle powyższego należy zauważyć, że w art.10 ust.1 pkt 8 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. Należy zatem stwierdzić, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. Przyjąć trzeba, że bieg terminu liczony jest od daty nabycia własności gruntu, a data wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności lokalu położonego w tym budynku nie ma znaczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabył Pan udział w gruncie, zatem bieg terminu pięcioletniego należy liczyć od daty nabycia własności gruntu. W związku z faktem, iż nabył Pan dwukrotnie udział w gruncie, bieg terminu pięcioletniego należy liczyć oddzielnie dla udziału wynoszącego 508/53030 i nabytego w dniu 28.08.2000r. oraz oddzielnie dla udziału wynoszącego 101/53030 i nabytego w dniu 23.05.2002r. Zatem dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w 2006 roku w części wynoszącej 508/53030 nie będzie stanowił źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust.1 pkt 8, natomiast w części wynoszącej 101/53030 będzie podlegał opodatkowaniu.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj