Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/26/06
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/26/06
Data
2006.11.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
doskonalenie zawodowe
studia


Pytanie podatnika
Czy wydatek na studia stanowi koszt uzyskania przychodu ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 20.09.2006 r. uzupełnionego w dniu 13.11.2006 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko we wskazanym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 20.09.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pana o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony przez Pana w dniu 13.11.2006 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuję Pana o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

We wniosku przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan od lutego bieżącego roku działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży okien i drzwi.

Obecnie jest Pan na trzecim roku studiów zaocznych w Wyższej Szkole ..... o kierunku Ekonomia i specjalności Ekonomika Przedsiębiorstw. Kierunek studiów zdaniem Pana jest Panu bardzo pomocny przy prowadzeniu Pańskiej firmy, ponieważ tematy poruszane w szkole wyższej wykorzystywane były przez Pana w praktyce.

Zdaniem Pana z uwagi na fakt, iż sam Pan prowadzi działalność oraz z uwagi na fakt iż zatrudnia Pan trzy osoby zagadnienia z przedmiotów zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie małą firmą oraz umiejętności kierownicze są Panu niezbędne.

Ponadto dzięki technikom negocjacyjnym wyuczonym w/w szkole wyższej zdaniem Pana uzyskuje Pan lepsze wyniki w rozmowach z potencjalnymi klientami a w konsekwencji prowadzi to do zwiększenia przychodów.

Wiedza zdobyta na studiach zdaniem Pana daje Panu możliwość zgłębiania i zrozumienia przepisów prawa podatkowego jak również znajomości reklamy i podstaw marketingu, którym się Pan również zajmuje co zdaniem Pana jest niezbędne do samodzielnego prowadzenia firmy jak również prowadzenia księgowości w firmie i daje możliwość kontynuacji działalności gospodarczej, a co zatem idzie zwiększeniem przychodów z prowadzonej przez Pana firmy.

Pytanie Pana dotyczy kwestii czy wydatek na studia stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Stoi Pan na stanowisku, iż koszty nauki stanowią koszt uzyskania przychodu a zdobyta wiedza na uczelni pozwoli Panu na podniesienie kwalifikacji zawodowych co przełoży się na jakość świadczonych przez firmę usług.

W tym miejscu powołuje się Pan na art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) według którego kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższa zasada zdaniem Pana zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodów wszelkich poniesionych kosztów z wyjątkiem art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatki na dokształcanie i doskonalenie zawodowe zdaniem Pana nie są ujęte w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartych w przepisach art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przyjmuje się zatem zdaniem Pana, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Pana stanu faktycznego kierując się obowiązującymi w tej materii przepisami prawa tut. organ stwierdza co następuje: zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższa zasada zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodu wszelkich poniesionych kosztów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tymi wydatkami a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy mający wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie zawierają się w zamkniętym katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak jeśli kwalifikacje jakie Pan uzyska z tytułu kształcenia się w szkole wyższej z których nabyciem wiążą się ponoszone przez Pana wydatki mają na celu osiąganie przychodów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej to wydatki poniesione na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że ponosi Pan wydatki na podnoszenie kwalifikacji poprzez studia zaoczne o kierunku Ekonomia i specjalności Ekonomika Przedsiębiorstw, które to kwalifikacje są Panu bardzo pomoce w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży okien i drzwi. Dzięki studiom poszerza Pan wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej tj. zdobywa Pan wiedzę min. w zakresie technik negocjacyjnych wykorzystywanych przez Pana w rozmowach z klientami firmy, jak również poznaje Pan zagadnienia z przedmiotów takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie małą firmą, które niewątpliwie ułatwiają Panu kierowanie Pańską firmą biorąc pod uwagę fakt, iż zatrudnia Pan w swojej działalności gospodarczej pracowników.

Ponadto z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż dzięki studiom zgłębia Pan wiedzę na temat prawa podatkowego, jak również w zakresie reklamy i podstaw marketingu, którymi się Pan również zajmuje w swojej działalności.

Zatem można przyjąć, że między tematyką podjętych przez Pana studiów a prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający zaliczyć poniesione wydatki na studia do kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe zajęte przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Wyżej przedstawiona interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Panu zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj