Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO.XV/423/PDOP-498/545/JB/06
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO.XV/423/PDOP-498/545/JB/06
Data
2006.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
członkowie rady nadzorczej
koszty uzyskania przychodów
poczęstunki
usługi gastronomiczne
zakup


Pytanie podatnika
1.Czy zakup słodyczy i owoców na posiedzenie Rady Nadzorczej stanowi koszt uzyskania przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?2.Czy zakup usługi gastronomicznej - obiadu dla członków Rady Nadzorczej i Zarządu firmy stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki ?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.10.2006r., stwierdza, iż ogólna kwota wydatków związanych z organizacją poczęstunku na posiedzeniu Rady Nadzorczej oraz wydatki z tytułu zakupu usługi gastronomicznej ( obiadu) w restauracji na rzecz członków Rady Nadzorczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 31.10.2006r. ( uzupełnionym w dniu 06.12.2006r. ) firma X zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Na posiedzeniach Rady Nadzorczej, w której biorą udział członkowie Rady oraz Zarząd firmy, organizowany jest poczęstunek. Serwowana jest kawa, herbata oraz podawane są słodycze i owoce. Ma również miejsce sytuacja, gdy Zarząd firmy zaprasza członków Rady Nadzorczej na obiad do restauracji. Zakup wymienionych produktów, jak i usługi gastronomicznej, udokumentowany jest fakturami VAT, które Spółka opłaca ze środków bieżących.

W związku z powyższym Spółka sformułowała następujące pytania :

1.Czy zakup słodyczy i owoców na posiedzenie Rady Nadzorczej stanowi koszt uzyskania przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych?

2.Czy zakup usługi gastronomicznej - obiadu dla członków Rady Nadzorczej i Zarządu firmy stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki ?

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż : Wydatki na zakup słodyczy i owoców na posiedzenie Rady Nadzorczej stanowią koszty uzyskania przychodów i są zaliczane do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy. Poparte jest to odpowiedzią Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Nr PD III/423-3/05 z 13.07.2005r.Natomiast wydatki poniesione na zakup usługi gastronomicznej (obiadu) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr.54, poz 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów określonych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodów wydatków, jeśli wykaże ich związek z działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu z tytułu prowadzonej działalności. Ciężar wskazania tego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Z powyższego wynika, że podatnik musi wykazać celowość i racjonalność takich wydatków. Ponadto wydatki takie nie mogą być wymienione w katalogu kosztów negatywnych, zawartym w art. 16 powołanej ustawy, tj. nie stanowiących kosztów podatkowych mimo ich poniesienia w związku z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Jest to warunek konieczny, jednak niewystarczający do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy kosztem uzyskania przychodów są wydatki związane z reprezentacją i reklamą niepubliczną w części nie przekraczającej 0,25 % przychodu.

Ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia reprezentacja. Trzeba więc interpretować ten termin zgodnie z jego znaczeniem przyjętym w języku polskim.

Według definicji słownikowych reprezentacja to działanie zmierzające do wywołania jak najlepszego wrażenia przez okazałość, wytworność, wystawność, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną.

Zatem pojęcie reprezentacji oznacza wystawność i okazałość, których celem jest kształtowanie pozytywnego obrazu firmy. Z istoty pojęcia reprezentacji wynika, iż ma ona na celu stworzenie i utrwalenie dobrego wizerunku firmy, m.in. poprzez wystawność, okazałość i elegancję.

W odniesieniu do całokształtu działalności podatnika, niewątpliwie można zaliczyć do reprezentacji te działania, które mają na celu utrwalanie dobrego wizerunku firmy, np. związane z przyjmowaniem kontrahentów.

Natomiast do kosztów reprezentacji nie zalicza się wydatków ponoszonych na rzecz pracowników, jak również na rzecz członków rad nadzorczych oraz członków zarządu. Bowiem, jak wskazano wyżej reprezentacja ma na celu wyeksponowanie atutów firmy na zewnątrz wobec jej ewentualnych kontrahentów.

Ponadto przepis art. 16 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, którymi w tym przypadku będą postanowienia ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Natomiast zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 38a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Zatem przedmiotowe ograniczenie dotyczy członkostwa w organach stanowiących w tym członkostwa w radach nadzorczych za wyjątkiem wynagrodzeń wypłaconych z tytułu pełnionych funkcji w tych organach.

Natomiast ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku ponoszenia wydatków na rzecz osób wchodzących w skład innych organów niż wymienione w tym przepisie, a więc również w skład zarządu, który stanowi organ wykonawczy spółki, z wyjątkiem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców nie będących pracownikami.

Zatem ustawodawca pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzecz członków organów wykonawczych osoby prawnej (nie wyłączając zarządu) oraz wynagrodzenia członków rad nadzorczych z tytułu sprawowania przez nich funkcji w radzie nadzorczej.

Należy zaznaczyć, iż Spółka zgodnie z umową spółki oraz na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych ustanawia Radę Nadzorczą, której zadaniem jest sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki. Wykonywanie w/w obowiązków przez radę nadzorczą wiąże się z koniecznością ponoszenia przez spółkę określonych wydatków na członków tej rady. W spółce akcyjnej członkowie rady nadzorczej mogą otrzymywać wynagrodzenie, które określane jest w odpowiednich zapisach statutu lub uchwały walnego zgromadzenia; przysługuje im także zwrot kosztów związanych z udziałem w radzie nadzorczej (art. 392 k.s.h.)

Ze stanu faktycznego wynika, iż na posiedzeniach Rady Nadzorczej, w której biorą udział członkowie Rady oraz członkowie Zarządu firmy organizowany jest poczęstunek. Serwowana jest kawa, herbata oraz podawane są słodycze i owoce. Ma również miejsce sytuacja, gdy Zarząd firmy zaprasza członków Rady Nadzorczej na obiad do restauracji.

Przyjmując jako podstawę rozstrzygnięcia przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż poczęstunek typu kawa , herbata słodycze i owoce, na posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółki oraz zakup usługi gastronomicznej w postaci obiadu na rzecz członków Rady Nadzorczej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Natomiast powyższe wydatki poniesione na rzecz członków Zarządu mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, jeśli poniesienie ich ma lub może mieć związek z osiągnięciem przychodu.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2006r., w części dotyczącej zaliczania ogólnej kwoty wydatków związanych z organizacją poczęstunku na posiedzeniu Rady Nadzorczej do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe. Natomiast jest prawidłowe, w części dotyczącej niezaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu zakupu usługi gastronomicznej ( obiadu) w restauracji na rzecz członków Rady Nadzorczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj