Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-116/06/MZ
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-116/06/MZ
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Czy pozycje wolne od zapłaty (free of charge) powinny być umieszczane w fakturach wewnętrznych?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 19.06.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 17.05.2005r., złożonym w tut. Urzędzie w dniu 19.06.2006r. uzupełnionym w dniu 21.08.2006r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawidłowości umieszczania na fakturach wewnętrznych pozycji wolnych od zapłaty dotyczących instrukcji obsługi towarów, oprogramowania na CD, reklamowanych uszkodzonych części zamiennych.Strona zwraca sią z zapytaniem czy pozycje wolne od zapłaty (free of charge) powinny być umieszczane w fakturach wewnętrznych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymuje od kontrahenta z Niemiec faktury VAT dokumentujące nabycie wewnątrzwspólnotowe. W fakturach tych kontrahent umieszcza pozycje wolne od zapłaty dotyczące instrukcji obsługi towarów (kserokopiarek), oprogramowania na CD oraz reklamowanych uszkodzonych części zamiennych. Strona podnosi, że instrukcje obsługi oraz oprogramowanie stanowią integralną część zakupionego urządzenia, a reklamowane części dostarcza dostawca w ramach umowy gwarancyjnej. Asortyment powyższy jest wyceniony w walucie EURO dla urzędów celnych, natomiast wartość do zapłaty wynosi "0".

Spółka przedstawia własne stanowisko w sprawie i uważa, że pozycje powyższe powinny być ujmowane w fakturach wewnętrznych dokumentujących wewnątrzunijne nabycie.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 106 ust 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca jest zobowiązany wystawić fakturę wewnętrzną. Zasady wystawiania faktur wewnętrznych zostały uregulowane w § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm./. Z przepisu tego wynika, że do faktur wewnętrznych, dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie, stosuje się odpowiednio przepisy § 9, § 13-17, § 19, § 22 i § 23 ww. rozporządzenia.

Stosownie do § 9 ww. rozporządzenia faktura VAT powinna zawierać:imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";nazwę towaru lub usługi;jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);stawki podatku;sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz nie podlegających opodatkowaniu;kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

tosownie do § 25 ust. 2 ww. rozporządzenia faktury wewnętrzne, można wystawić w jednym egzemplarzu i należy przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku. Rozporządzenie, o którym mowa wyżej nie określa urzędowego wzoru faktury wewnętrznej. Istnieje zatem duża dowolność w jej konstruowaniu, z tym że zachować należy minimum danych wymaganych na podstawie cytowanych powyżej przepisów ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kontrahent z Niemiec na fakturach umieszcza pozycje wolne od zapłaty, zatem przy sporządzaniu faktur wewnętrznych zasadnym jest umieszczanie tych pozycji.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj