Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-623/12-4/GJ
z 21 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-623/12-4/GJ
Data
2012.11.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
samochód osobowy
spółki
umowa dzierżawy


Istota interpretacji
Czy w przypadku korzystania z samochodu osobowego dzierżawionego na podstawie długoterminowej umowy dzierżawy (w załączeniu) korzystający ma obowiązek prowadzenia ewidencji , o której mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 426 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2012r. (data wpływu 22.08.2012r.), uzupełnionym na wezwanie organu z dnia 12.10.2012r. , nr IPPB3/423-623/12-2/GJ pismem z dnia 22.10.2012r. (data wpływu 29.10.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowej umowy leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 22.08.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowej umowy leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny

Spółka X Sp. z o.o. zawarła długoterminową umowę na dzierżawę samochodów osobowych z firmą X Sp. z o. o. Umowa jest zawarta na dzierżawę kilku samochodów osobowych, a okres jej trwania jest określony do najbardziej odległego w czasie terminu zakończenia okresu dzierżawy spośród wszystkich pojazdów ujętych w treści załącznika numer 1. Umowa wraz z załącznikami została dołączona do niniejszego wniosku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku korzystania z samochodu osobowego dzierżawionego na podstawie długoterminowej umowy dzierżawy (w załączeniu) korzystający ma obowiązek prowadzenia ewidencji , o której mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki załączona umowa spełnia warunki określone w art. 17a pkt 1 oraz jest zgodna z warunkami określonymi w art. 17b ust. 1 z uwzględnieniem przepisu, o którym mowa w art. 17j. W związku z tym Spółka uważa, że nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15-go lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wszystkie wydatki związane w użytkowaniem dzierżawionych samochodów może zaliczać do kosztów na podstawie otrzymanych faktur za dzierżawę, paliwo, naprawy, ubezpieczenia samochodów bez ograniczeń.

Z uwagi na przepis art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), zgodnie z którym składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego a postępowanie w sprawie o wydanie interpretacji jest postępowaniem szczególnym, odrębnym od postępowania podatkowego, co wyraża się m.in. w tym, że organ nie dokonuje analizy dołączonych dokumentów, Organ podatkowy pismem nr IPPB3/423-623/12-2/GJ, w dniu 12.10.2012r. wezwał Spółkę do uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania o:

  1. wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego
  2. wyjaśnienie we własnym stanowisku, dlaczego Spółka uważa, że zawarta przez nią umowa spełnia warunki określone w art. 17a pkt 1 i 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i jak to przekłada się na odpowiedź w zakresie pytania przyporządkowanego do stanu faktycznego.

Innymi słowy organ podatkowy prosił o uzupełnienie stanu faktycznego o opis zawartej umowy w zakresie tych elementów, które mają istotne znaczenie zdaniem Spółki na jej obowiązki podatkowe. Również stanowisko Spółki, które podlega ocenie w interpretacji indywidualnej, ma wskazywać argumenty za poparciem prawidłowości stanowiska Spółki.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie Spółka pismem z dnia 22.10.2012r. (data wpływu 29.10.2012r.) poinformowała:

Spółka (Dzierżawca) zawarła długoterminową umowę na dzierżawę samochodów osobowych z firmą X Sp. z o.o. (Wydzierżawiający). Umowa jest zawarta na dzierżawę kilku samochodów, a okres jej trwania określony jest do najbardziej odległego w czasie terminu zakończenia okresu dzierżawy tj. 60 miesięcy dla każdego wydzierżawianego samochodu. W ramach umowy firma X oddaje Spółce do używania i pobierania pożytków samochody osobowe. Odpisów amortyzacyjnych przedmiotu dzierżawy dokonuje Wydzierżawiający.

W zamian za dzierżawę samochodów Dzierżawca będzie płacił ustalony czynsz Wydzierżawiającemu. Dzierżawca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe w przedmiocie dzierżawy w trakcie obowiązywania umowy.

Po upływie okresu dzierżawy ustalonego dla danego pojazdu samochodowego, Dzierżawca ma prawo do nabycia go za cenę określoną w umowie.

Zawarta przez Spółkę umowa spełnia warunki określone w art . 17a pkt . 1 i art . 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ponieważ:

  • Wydzierżawiający oddaje do odpłatnego używania i pobierania pożytków przedmiot dzierżawy Dzierżawcy,
  • przedmiot dzierżawy jest środkiem trwałym podlegający amortyzacji u Wydzierżawiającego
  • umowa jest zawarta na czas oznaczony (60 m-cy) i stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, ponieważ w niniejszym przypadku samochody osobowe amortyzują się przez 5 lat tj. 60 miesięcy.
  • suma ustalonych opłat w okresie dzierżawy za dany samochód przekracza wartość początkową danego środka trwałego.

W związku z tym, zawarta umowa spełnia warunki określone w art . 17a pkt . 1 i 17b ust . 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i opłaty ustalone w umowie dzierżawy samochodów osobowych jak również pozostałe koszty związane z eksploatacją (paliwo, naprawy, ubezpieczenia) stanowią koszt uzyskania u Dzierżawcy bez potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj