Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-110/1/06/MZ
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-110/1/06/MZ
Data
2006.08.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
przelew
umowa pośrednictwa
usługi finansowe
usługi windykacyjne


Pytanie podatnika
Czy przy przelewie powierniczym podatnikiem VAT jest wykonujący usługę windykacji wierzytelności, którą nabył na podstawie przelewu powierniczego?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 30.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej pytania nr 1, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 29.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 30.05.2006r), uzupełnionym w dniu 12.07.2006r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie świadczenia usług pośrednictwa finansowego.

Pytanie nr 1 dotyczy kwestii czy przy przelewie powierniczym podatnikiem VAT jest wykonujący usługę windykacji wierzytelności, którą nabył na podstawie przelewu powierniczego?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi w zakresie pośrednictwa finansowego, podając symbol PKWIU 65.23 oraz 67.13. W ramach ww. usług zawiera Pan umowy z klientami na przelew powierniczy. Na podstawie zawartych umów nabywa Pan wierzytelności z prawem ich powrotnego przeniesienia na zbywcę, w razie nie wywiązania się dłużnika z zapłaty należnych kwot lub upływu określonego czasu. Nie przyjmuje Pan na siebie ryzyka niewypłacalności dłużników. Nie reguluje Pan również należności za nabytą wierzytelność aż do czasu odzyskania należnej kwoty od dłużnika.

W ocenie wnioskodawcy, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje u nabywającego wierzytelność - jako wykonującego usługę windykacji, usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy je potwierdzić fakturą VAT i naliczyć podatek należny.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Stosownie do zapisu art.5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa powyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1).

Zawierane umowy pośrednictwa finansowego mogą być zarówno umowami cesji w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (art. 509-518), jak również umowami nienazwanymi np. powierniczym przelewem wierzytelności - którego dotyczy zapytanie. W przypadku zawarcia umowy przelewu powierniczego cedent (dotychczasowy wierzyciel) przenosi na cesjonariusza (osobę trzecią) wierzytelność, w celu jej ściągnięcia od dłużnika lub w celu dalszej odsprzedaży.
W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku mamy do czynienia z czasowym przejęciem wierzytelności od właściciela.Zbycie wierzytelności własnej, w tym z prawem zwrotu, powstałej na skutek świadczenia usług lub sprzedaży towarów - jako związane z wykonywaniem prawa własności nie jest uważane za działalność gospodarczą, a w związku z tym nie podlega podatkowi od towarów i usług oraz nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku. Tym samym umowa przelewu własnej wierzytelności (po stronie cedenta) nie może być uznana, ani za dostawę towarów (wierzytelność nie jest bowiem towarem w rozumieniu ustawy), ani świadczenie usług. Przy zawieraniu umowy przelewu wierzytelności własnej nie występuje bowiem żadne świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej. W rezultacie cesja taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast, należność stanowiąca wynagrodzenie cesjonariusza, w tym przypadku wnioskodawcy za windykację należności cedenta tj. usługa pośrednictwa finansowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powinna więc być potwierdzona fakturą VAT przez świadczącego usługę, będącego czynnym podatnikiem VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj