Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PD.I-2/406-31/2006/INT
z 4 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I-2/406-31/2006/INT
Data
2006.10.04



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga podatkowa
utrata prawa do ulgi
zakup gruntu
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż działki budowlanej w 2006 r. skutuje zwrotem ulgi wykorzystanej z tytułu zakupu działki w 2001 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 sierpnia 2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko, w zakresie sprzedaży działki budowlanej - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 24 sierpnia 2006 r. zwrócił się Pan z zapytaniem, czy sprzedaż działki budowlanej w 2006 r. skutkuje zwrotem ulgi wykorzystanej z tytułu zakupu działki w 2001 roku?
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w 2001 r. zakupił działkę pod budowę budynku mieszkalnego i z tego tytułu skorzystał z odliczenia od podatku dochodowego kwoty 1.762,25 zł, do wysokości przysługującego limitu. W 2006 r. podatnik zamierza działkę sprzedać.
Zdaniem podatnika, w przypadku sprzedaży działki budowlanej będzie zobowiązany do podatku należnego za 2006 r. doliczyć kwotę poprzednio odliczoną.

W rozpatrywanej sprawie tut. Organ zauważył, co następuje:
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2001 r. odliczeniu od podatku podlegały wydatki poniesione w roku podatkowym na cele mieszkaniowe podatnika przeznaczone między innymi na zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Kwota odliczenia od podatku z tego tytułu, w okresie obowiązywania ustawy nie mogła przekroczyć kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni 350 m2 i ceny 1 m2 gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu z dnia ich nabycia. Stosownie do postanowień art. 45 ust. 3a pkt 2 powołanej ustawy, w przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycia nabytego gruntu lub prawa, podatnik był obowiązany wykazać i doliczyć odliczone kwoty do podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu.
Na mocy art. 6 ust. 2 ustawy nowelizacyjnej z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 , poz. 1509), rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 45 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. Nr 14, z 2000 r. Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. Oznacza to, że powołany przepis art. 45 ust. 3a w /w ustawy ma zastosowanie również w sytuacji zbycia gruntu uprzednio odliczonego od podatku, po dniu 1 stycznia 2002 r.
Reasumując, opierając się na przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, tutejszy Organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami po sprzedaży działku zakupionej w 2001 r. podatnik winien zwrócić wykorzystaną ulgę z tytułu zakupu tej działki.
Winno być to dokonane przez doliczenie do podatku należnego uprzednio odliczonych kwot i uwzględnienie ich w złożonym zeznaniu podatkowym (za rok 2006 r.)

,,Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5".

P o u c z e n i e:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj