Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/426/83/2006ZK
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/426/83/2006ZK
Data
2006.10.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
fakturowanie
przedpłaty


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest niezafakturowanie otrzymanej przdpłaty/zaliczki/zadatku z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wystawienie faktury na całą wartość dostawy dopiero w momencie jej dokonania?


Na podstawie: art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 12.09. 2006 r. o interpretację zastosowania przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie dopuszczalności niezafaturowania otrzymanej przedpłaty/zaliczki/zadatku z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wystawienie faktury na całą wartość dostawy dopiero w momencie jej dokonania. nie podzielam poglądu wyrażonego w przedmiotowym wniosku.

W dniu 12.09. 2006 r. wpłynęło do tut. organu pismo Spółki bez numeru z dnia 12.09.2006 r., dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie dopuszczalności niezafaturowania otrzymanej przedpłaty/zaliczki/zadatku z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wystawienie faktury na całą wartość dostawy dopiero w momencie jej dokonania.

W powyższym piśmie Spółka przedstawia następujący stan faktyczny:Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów pobierając przed wysyłką (sprzedażą) całość bądź część należności (przedpłatę, zaliczkę). Dostawa towarów następuje najczęściej w miesiącu następnym po otrzymaniu zaliczki. Stosownie do art. 20 ust. 3 ustawy o VAT - z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny przed dokonaniem dostawy - powstaje obowiązek podatkowy. Wobec powyższego Spółka wystawia faktury zaliczkowe ze stawką 0%. Jednakże wobec braku udzielenia zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy - obrót z tytułu zadatków nie jest uwzględniany w deklaracji VAT-7 przy obliczaniu kwoty podatku VAT do zwrotu. Następnie Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wobec czego wystawia fakturę na 0 zł wykazując w niej należność za całą dostawę oraz ze znakiem minus zaliczkę, bądź na różnicę między całą należnością a kwotą wcześniej otrzymaną.

W powyższej sprawie Spółka przedstawia następujące stanowisko: Zdaniem Spółki możliwe jest nie wystawienie faktury zaliczkowej w chwili otrzymania zaliczki/zadatku, lecz wystawienie faktury na całą należność dopiero przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Rozwiązanie takie nie powoduje jakiegokolwiek uszczerbku dla budżetu, a pozwala na uniknięcie krzywdzącej, zdaniem Spółki, utraty części limitu przy odliczaniu zwrotu podatku.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego w zakresie stwierdzić należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują możliwości nie wystawienia faktury zaliczkowej w przypadku otrzymania zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Na podstawie art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku ,podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zgodnie z ust. 3 przepisu ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usług. W oparciu o § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2. W ust. 2 ustawodawca stwierdza, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

W oparciu o powyższe przepisy stwierdzić należy, iż każda zaliczka, zadatek, rata, przedpłata, nawet niewielka w stosunku do całej wartości transakcji, rodzi obowiązek podatkowy i obowiązek jej udokumentowania fakturą VAT. Ustawodawca nie przewiduje żadnych odstępstw od zasad określonych w cytowanych przepisach, a co za tym idzie nie jest dopuszczalne nie wystawienie faktury zaliczkowej w chwili otrzymania zaliczki/zadatku i wystawienie faktury na całą należność dopiero po dokonaniu przez podatnika wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Ponadto, zgodnie z art. 14b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj