Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szczecinku
Upd/415-31/06
z 19 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Upd/415-31/06
Data
2006.10.19



Autor
Urząd Skarbowy w Szczecinku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
dzieci i młodzież
kolonie i obozy
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwota otrzymana przez pracownika będącego osobą niepełnosprawną ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie letniego obozu edukacyjnego dziecka ?


Wnioskiem z dnia 09.08.2006 r. płatnik w Szczecinku zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 1 4a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z poź. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Ww. zapytanie składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Składając zapytanie podatnik, płatnik, lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14 § 2 wyżej cytowanej ustawy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż płatnik dofinansował pobyt na letnim obozie edukacyjnym dziecka pracownika będącego osobą niepełnosprawną ze środków Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Firma w wyżej wymienionym piśmie informuje, iż posiada status Zakładu Pracy Chronionej i na podstawie art. 33 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123 poz. 776 z póź. zm.) utworzyła zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który przewiduje wydatkowanie środków na pomoc indywidualną - między innymi - kolonie, obozy dla dzieci osób niepełnosprawnych.

Zdaniem płatnika otrzymana przez pracownika kwota na dofinansowanie obozu dziecka ze środków ZFRON jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według płatnika mimo, iż wypłacone środki stanowią dofinansowanie do obozu dziecka pracownika, jest to świadczenie mające na celu rehabilitację społeczną pracownika niepełnosprawnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczecinku po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego przedmiotowej sprawy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Pod pojęciem rehabilitacji społecznej rozumie się różne działania pozwalające osobie niepełnosprawnej możliwie najlepiej uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej i poza nią. Pozwala to na stwarzanie sytuacji umożliwiających udział w różnorodnych wydarzeniach społecznych i kulturalnych w roli odbiorcy i twórcy kultury w bliższym i dalszym środowisku.

Stwarzania sytuacji sprzyjających poznawaniu bliskiego otoczenia, w tym instytucji, urzędów placówek kulturalnych, sklepów, punktów usługowych i innych z których osoba niepełnosprawna będzie korzystała.

Rehabilitacja społeczna to również nauka współżycia i współdziałania w grupie, wyrabiania nawyków kulturalnego zachowania, kształtowania poczucia obowiązku i odpowiedzialności, przestrzegania dyscypliny, wdrażania do sumiennej i systematycznej pracy.

W myśl art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 123 poz. 776 z poź. zm.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych- rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym. Realizowana jest przede wszystkim przez:

  1. Wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej.
  2. Wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych.
  3. Likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji.
  4. Kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niesprawnymi.

Biorąc powyższe pod uwagę dofinansowanie pobytu dziecka na obozie edukacyjnym nie można zakwalifikować jako świadczenia na rehabilitację społeczną osoby niepełnosprawnej, o których mowa w cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 wyżej cytowanej ustawy wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką - dzieci i młodzieży do lat 18:

  • z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. ani do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie - zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Urzędu Skarbowego w Szczecinku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj