Interpretacja Urzędu Skarbowego w Polkowicach
PD415/1/21/11/2/06
z 27 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/1/21/11/2/06
Data
2006.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Polkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
ulga


Pytanie podatnika
Czy dokonany wydatek na zakup lokalu mieszkalnego w ramach oszczędzania w kasie mieszkaniowej na podstawie umowy przedwstępnej upoważnia do skorzystania z ulgi ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku z dnia 13.03.2006r., który wpłynął w dniu 21.03.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 21.03.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:
W dniu 29.11.1999 roku podpisał Pan umowę z Kasą Mieszkaniową Banku Przemysłowo- Handlowego S.A. w Krakowie zobowiązując się do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku wraz z odsetkami na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych tj. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość. W dniu 15.02.2005 r. zostały na Pana wniosek wypłacone oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania w wysokości 95.872,17 zł. Część kwoty wydatkował Pan wraz z żoną w dniu 28.12.2005 roku na zakup lokalu mieszkalnego od osoby fizycznej płacąc zadatek na poczet ceny w wysokości 23.000,00 zł na podstawie umowy przedwstępnej. Druga część kwoty została zapłacona w dniu 03.02.2006 roku po podpisaniu aktu notarialnego finalizującego dokonanie transakcji.
Na tle opisanego stanu faktycznego sformułował Pan następujące zapytanie:
Czy dokonany wydatek na zakup lokalu mieszkalnego w ramach oszczędzania w kasie mieszkaniowej na podstawie umowy przedwstępnej upoważnia do skorzystania z ulgi ?
Jednocześnie w treści zapytania zostało zajęte przez Pana stanowisko, że w przedstawionej sprawie umowa przedwstępna i wynikająca z niej zapłacona kwota zadatku upoważnia do skorzystania z ulgi, zaś argumentację wywiódł Pan z zapisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 9 ustawy o własności lokali stwierdzając iż umowa przedwstępna spełnia przesłanki do posiadania tytułu prawnego jako inny stosunek zobowiązaniowy, o którym mowa również w ustawie o własności lokali tj, że odrębna własność może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela do przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy.
Oceniając przedstawione stanowisko w sprawie i uwzględniając fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrolne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach informuje, iż w przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy:
- art. 27a ust. 1 pkt 2, art. 27 a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 1999 roku,
- art. 4 ust. 3 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509),
- art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 1995 r. Nr 133, poz. 654 ze zm.).

Wspomnianą ustawą z dnia 21 listopada 2001 roku została zlikwidowana tzw. duża ulga mieszkaniowa, w tym oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, jednakże z zachowaniem praw nabytych. Stosowną regulację zawarto w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. Z przepisu wynika, że prawo do odliczenia wydatków na kontynuację oszczędzania przysługuje na zasadach, jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 roku w związku z dokonaniem dalszych wpłat na kontynuację systematycznego oszczędzania na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, ponoszonych od dnia 01.01.2002 r. do upływu określonego przed dniem 01.01.2002 roku terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zgodnie z art. 6 cyt. ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ... w związku z art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 r., utrata przez podatnika prawa do wykorzystanych odliczeń związanych z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej następuje na skutek:
- wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie oszczędzania zostanie wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę;
- przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo- kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych i przysposobionych.
W konsekwencji takiego zdarzenia, podatnik zobowiązany jest do doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu, co oznacza, że utrata prawa do ulgi następuje jedynie w odniesieniu do tej części uprzednio dokonanych odliczeń, które odpowiadają kwocie oszczędności niewydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w roku ich wycofania.
Tak więc w przypadku, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art. 8 ust. 1 i 2 cyt. ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach.... do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie (wypłata), podatnik nie traci przedmiotowej ulgi.
Stosownie do postanowień ww. artykułu wskazane zostały cele mieszkaniowe służące zaspokajaniu własnych potrzeb tj.
- nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
- uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
- remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
- spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
- nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Wyliczenie zawartych w tym artykule wydatków mieszkaniowych ma charakter wyczerpujący, co oznacza ścisłe stosowanie się do powyższych uregulowań prawnych.
W związku z tym, że powołane na wstępie ustawy nie zawierają uregulowań prawnych dotyczących pojęć : nieruchomość, lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo oraz prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego itp., należy więc sięgnąć do regulacji zawartych w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 96 ze zm.), ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (t. j. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
W związku z tym, iż zawarł Pan umowę o kredyt kontraktowy, który załączył do wniosku i wg której to umowy zobowiązał się Pan do realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych poprzez nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, czyli mieszczących się w katalogu celów wymienionych w art. 8 ust. 2, ważne jest więc, aby nabyty lokal mieszkalny stanowił odrębną nieruchomość, tak jak to stanowi wzmiankowany przepis.
Podsumowując powyższe przepisy, podstawowe znaczenie ma cel na jaki zostaną przeznaczone środki finansowe wycofane z kasy i fakt, że zostaną one wydatkowane nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło zakończenie systematycznego oszczędzania. Warunek do zachowania ulgi będzie spełniony, jeżeli podatnik będzie dysponował dowodem potwierdzającym zapłacenie określonej kwoty pieniędzy, nawet jeżeli w danym roku fakt zakupu nie zostanie potwierdzony aktem notarialnym, w konsekwencji czego może to być również umowa przedwstępna, z której treści będzie wynikała wielkość kwoty zapłaconej w danym roku. Przy czym wszystkie warunki do zachowania ulgi muszą być spełnione łącznie, a więc warunek celowości, zasadności, terminów, dokumentowania, sposobu przenoszenia praw do rachunku.
Biorąc pod uwagę powyższe regulacje należy stwierdzić, iż przedstawione na wstępie stanowisko Pana w sprawie skorzystania z ulgi przy wydatkowaniu oszczędności na wydatek na zakup lokalu mieszkalnego na podstawie umowy przedwstępnej jest prawidłowe. Przy zachowaniu prawa do ulgi, obok sposobu właściwego dokumentowania wydatkowanych pieniędzy, należy mieć na uwadze aby realizowany cel mieszkaniowy był zgodny ze wskazanymi wcześniej przepisami. Nadmienia się przy tym, iż w przedmiotowej interpretacji, nie badano zasadności wydatkowania oszczędności, bowiem to zagadnienie nie było przedmiotem zapytania.
Przepisy o własności lokali wskazane przez Pana we własnym stanowisku w sprawie zostały niewłaściwie wskazane, bowiem regulacje tam zawarte odnoszą się do procedury ustanawiania prawa do własności lokalu między właścicielem lokalu a stosowną instytucją (innymi słowy zmiana formy prawnej władztwa nad tą samą rzeczą), a nie do transakcji kupna - sprzedaży, w wyniku których zmienia się dotychczasowy właściciel.
Nadmienić przy tym należy, że umowa przedwstępna ma charakter roszczeniowy i na jej podstawie strony mogą dochodzić swoich roszczeń w razie nie wywiązania się z ustaleń tam zawartych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj