Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4061-211/06
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4061-211/06
Data
2006.11.30



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
objęcie akcji
obligacje
odsetki


Pytanie podatnika
Czy odsetki od obligacji wyemitowanych przez Spółkę, z których emisji uzyskane przychody zostały przeznaczone na objęcie lub nabycie akcji w innej spółce, stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty tych odsetek?


W dniu 11.09.2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Spółka kapitałowa wyemitowała obligacje korporacyjne oprocentowane, środki uzyskane z ich sprzedaży przeznaczyła na wniesienie wkładu na objęcie akcji innej spółki kapitałowej. Spółka będąca emitentem obligacji ponosić będzie koszty związane z emisją w postaci odsetek wypłacanych nabywcom obligacji.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy odsetki od obligacji wyemitowanych przez Spółkę, z których emisji uzyskane przychody zostały przeznaczone na objęcie lub nabycie akcji w innej spółce, stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie zapłaty tych odsetek?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Podatnik wskazał, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na objęcie lub nabycie akcji w spółce nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia. Są one jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji. Pojęcie wydatków na objęcie i nabycie akcji nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. W opinii Spółki, pod pojęciem wydatków na objęcie lub nabycie akcji należy rozumieć wydatki bezpośrednio warunkujące objęcie lub nabycie akcji, to jest takie, bez których poniesienia, na gruncie obowiązującego prawa, skuteczne nabycie akcji byłoby niemożliwe. Zdaniem Spółki chodzi więc tu o takie wydatki jak sama cena nabycia udziałów, wysokość wkładu wniesionego w związku z objęciem akcji, czy opłaty notarialne. W rozumieniu Wnioskodawcy pod pojęciem „wydatków na objęcie lub nabycie akcji” nie mieszczą się natomiast wszelkie wydatki poniesione w celu ich nabycia lub objęcia, a więc np. koszty związane z uzyskaniem środków finansowych przeznaczonych na nabycie akcji. Użycie terminu „wydatków na objęcie lub nabycie” odnosi się do czynności dokonanej i wskazuje, iż w zakresie analizowanego pojęcia mieszczą się tylko te koszty, których poniesienie bezpośrednio przyniosło skutek w postaci objęcia lub nabycia akcji. Tym samym, w opinii Spółki, odsetki od obligacji w przedstawionym wyżej stanie faktycznym stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich zapłaty.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów i to zarówno w zakresie kosztów bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W rozpatrywanej sprawie istotne znaczenie ma wskazanie zakresu znaczeniowego pojęcia „wydatków na objęcie lub nabycie”, którym posłużył się prawodawca w redakcji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują w odrębny sposób pojęcia „wydatek”, wobec czego należy uznać, że pojęcie to powinno być w kontekście analizowanego przepisu rozumiane w sposób przyjęty w języku potocznym. Na gruncie języka polskiego słowo „wydatek” oznacza tyle co: „suma która ma być wydana” albo ”suma wydana na coś” (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).W kontekście powyższego, za wydatki na objęcie lub nabycie akcji należy uznawać takie wydatki, które w sposób bezpośredni związane są z nabyciem lub objęciem akcji, których poniesienie jest konieczne, warunkuje bowiem nabycie lub objęcie akcji.

Zdaniem organu podatkowego, czym innym jest poczynienie wydatku, wydatkowanie środków na nabycie (objęcie) akcji, czym innym natomiast są źródła finansowania tego wydatku.

Odsetki od obligacji wyemitowanych przez Spółkę, z których emisji przychody zostały przeznaczone na objęcie lub nabycie akcji, powiązane są bezpośrednio z pozyskaniem środków na nabycie (objęcie) akcji, a nie z samym wydatkiem na nabycie (objęcie) tych akcji. Do wydatków, o których mowa w 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie mogą być zatem zaliczone odsetki od zobowiązań zaciągniętych przez podatnika na nabycie lub objęcie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A contrario za koszt uzyskania przychodów należy uznać naliczone i faktycznie zapłacone odsetki pod warunkiem jednak, że stanowią wydatek poniesiony w celu osiagnięcia przychodów, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy.

Reasumując, odsetki od wyemitowanych obligacji, z których emisji uzyskane przychody zostały przeznaczone na objęcie lub nabycie akcji w innej spółce, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj