Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PP-443/46/174/2006
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/46/174/2006
Data
2006.12.11



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż surowca drzewnego na rzecz firmy XXoHG posługującej się nr identyfikacyjnym DE999999999 należy uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową, dla której stosuje się stawkę podatku VAT wysokości 0%?


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 27.11.2006 r. (data wpływu do US Łuków 27.11.2006 r.) Strona w dniu 11.10.2006 r. podpisała trójstronną umowę z Firmą XoHG z/s w Bonn posługującą się nr identyfikacyjnym DE999999999 oraz Firmą XPolska Sp. z o.o. z/s w Polsce. Umowa dotyczy dostarczania przez Stronę surowca drzewnego na rzecz XoHG, przy czym dostawa tego surowca następuje do firmy XPolska Sp. z o.o.Firma XPolska Sp. z o.o. z otrzymanego surowca drzewnego w ramach usług na ruchomym majątku rzeczowym produkuje płyty meblowe, trepowe i użytkowe i wywozi je w całości do firmy XoHG lub do wskazanego przez tą firmę odbiorcy zagranicznego.

Jednocześnie Strona oświadczyła, iż posiada status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych, przedłożyła dokument potwierdzający odbiór surowca drzewnego dostarczonego firmie XPolska Sp. z o.o., oraz przedłożyła fakturę VAT z dnia 21.11.2006 r. wystawioną na rzecz Firmy XoHG posługującą się nr identyfikacyjnym DE999999999 (faktura dokumentuje dostawę surowca drzewnego).

W związku z powyższym Strona sformowała zapytanie czy sprzedaż surowca drzewnego na rzecz firmy XoHG posługującej się nr identyfikacyjnym DE999999999 można uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową dla której można zastosować stawkę podatku VAT obowiązek wysokości 0%?

Zajmując swe stanowisko Strona poinformowała, iż sprzedaż surowca drzewnego na rzecz firmy XoHG posługującej się nr identyfikacyjnym DE999999999 należy uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową, dla której stosuje się stawkę podatku VAT obowiązek wysokości 0%.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Zgodnie z art. 13 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Przepis art. 13 ust. 1 pkt. 1 stosuje się m.in. pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Transakcja taka na podstawie art. 42 ust. 1 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Jednocześnie zgodnie z § 7a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zmianami) obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Przepis § 7a ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:
1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;
2) przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;
3) wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
4) otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;
5) posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

Z przedłożonych dokumentów wynika, iż Strona posiada status zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług dla celów dostaw wewnątrzwspólnotowych, posiada dokument potwierdzający, iż nabyty surowiec drzewny przez Firmy XoHG został przekazany firmie XPolska Sp. z o.o. (tj. firmie wykonującej usługi na ruchomym majątku rzeczowym). Strona posiada też dokument, z którego wynika, iż towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju, tj. umowę trójstronną z dnia 11.10.2006 r. – zapis § 4 umowy przewiduje wywiezienie wyprodukowanych z surowca drzewnego płyt meblowych, trepowych i użytkowych do firmy XoHG lub do wskazanego przez tą firmę odbiorcy zagranicznego, zaś zapłata za fakturę nastąpi w terminie do 14 dni od daty wystawienia, nie później niż sześćdziesiąt dni od daty wydania towaru (§ 6 pkt. 3 umowy).

W związku z powyższym sprzedaż surowca drzewnego na rzecz firmy XoHG posługującej się nr identyfikacyjnym DE999999999 należy uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową, dla której stosuje się stawkę podatku VAT obowiązek wysokości 0%.

Dodatkowo informuję Stronę, iż zgodnie z § 7a ust. 1 pkt. 3 cyt. rozporządzenia, należy wykazać ww. transakcję jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym Strona wystawiła fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów.

Powyższe oznacza, iż uznaję za prawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj