Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB2/005-SIP-264/
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/005-SIP-264/
Data
2007.01.09


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
program pomocowy
środki pomocowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Dotyczy zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowania przyznanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu na realizacje projektu "Nowy język - nowe możliwości"


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

  • zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 7 listopada 2005r. Nr DG/415-IX/190-35/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Prowadząc działalność gospodarczą w firmie ... Szkoła Języków Obcych, pismem z dnia 16 września 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2005r,. wystąpiła Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowania przyznanego Pani przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu na realizacje projektu "Nowy język - nowe możliwości"

Ze stanu faktycznego wynika, iż w dniu 18 lutego 2005r. w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w firmie ... Szkoła Języków Obcych ... ,, zawarła Pani z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu Umowę Nr Z/2.04/II/2.1/24/05/U/10/05 o dofinansowanie Projektu Nr Z/2.04/II/2.1/24/05 "Nowy język - nowe możliwości" - szkolenie językowe dla osób pracujących Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości).

Źródłem finansowania projektu są środki pochodzące w części stanowiącej 75 % - z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w części stanowiącej 25% - z krajowego wkładu publicznego, tj. Budżetu państwa - Rezerwy Celowej Ministra Gospodarki i Pracy.

Dla potrzeb realizacji w/w projektu zatrudnieni są, w ramach umów cywilno-prawnych, lektorzy języka angielskiego i niemieckiego, specjalista ds. Księgowych, sekretarze kursów, metodyk i specjalista ds. Administracyjnych. Pani, jako właścicielka firmy ... Szkoła Języków Obcych ..., pełni rolę koordynatora projektu .

Pani zdaniem, dochody otrzymane przez Panią za prace wykonane przy realizacji projektu jako kierownika projektu - koordynatora pochodzące z bezzwrotnej pomocy są wolne od podatku dochodowego, natomiast dochody otrzymane przez pozostałe osoby zatrudnione przez Pani firmę w celu realizacji tegoż projektu podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, postanowieniem z dnia 7 listopada 2005r. Nr DG/415-IX/190-35/05 uznał powyższe stanowisko za nieprawidłowe i stwierdził, że otrzymywane przez Panią dofinansowanie na realizację powyższego programu - w części stanowiącej 75 %, tj. Pochodzącej z Europejskiego Funduszu Społecznego - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast pozostała część dofinansowania w części stanowiącej 25%, tj. pochodzącej z budżetu państwa - podlega opodatkowaniu.

Na w/w postanowienie nie złożyła Pani zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatników, jeżeli:

  • pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazywanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy oraz
  • podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W świetle powyższego przepisu, podstawową przesłanką do zastosowania omawianego zwolnienia jest to, aby zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych ze stosownych instytucji.

W przedstawionym stanie faktycznym przesłanka ta jednak nie zachodzi.

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 ( Dz.U. Nr 116, poz.1206).

Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Zaprezentowane stanowisko potwierdzają także wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w piśmie z dnia 30 sierpnia 2006r. Nr DD 6-8213-8/06/DZ/412.

W odniesieniu zaś do pozostałej części dofinansowania - stanowiącej 25% i pochodzącej z budżetu państwa, tj. Rezerwy Celowej Ministra Gospodarki i Pracy - Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy udzielił prawidłowej odpowiedzi, iż podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym, stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 cyt. ustawy.

Wobec powyższego otrzymane przez Panią dofinansowanie na realizację projektu "Nowy język - nowe możliwości" podlega w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

Reasumując, Pani stanowisko zawarte w zapytaniu z dnia 16 września 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2005r,. jak również Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy zawarte w postanowieniu z dnia 7 listopada 2005r. Nr DG/415-IX/190-35/05 w części dotyczącej środków pomocowych otrzymanych przez Panią w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego, nie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Należy również wskazać, że zgodnie z przepisem art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj