Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DG/415-IX/190-35/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG/415-IX/190-35/05
Data
2005.11.07


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja z Europejskiego Funduszu Społecznego
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna
program pomocowy
środki pomocowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dofinansowania przyznanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu na realizację projektu " Nowy język - nowe możliwości "


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie : - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 16 września 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dofinansowania przyznanego Pani przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu na realizację projektu " Nowy język - nowe możliwości " - w części dotyczącej pytania Nr 1

za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 16 września 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 21 września 2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 13 października 2005 r.) - w części dotyczącej pytania Nr 1 - zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dofinansowania przyznanego Pani przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu na realizację projektu " Nowy język - nowe możliwości "

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w ramach firmy ... Szkoła Języków Obcych ... . Przedmiotem działalności firmy jest między innymi nauka języków obcych.

Dnia 18 lutego 2005 r., w ramach tej działalności, zawarła Pani z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu Umowę Nr Z/2.04/II/2.1/24/05/U/10/05 o dofinansowanie Projektu Nr Z/2.04/II/2.1/24/05 " Nowy język - nowe możliwości " - szkolenie językowe dla osób pracujących Priorytetu 2 - Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach (z wyłączeniem Działania 2.5 - Promocja Przedsiębiorczości).

Celem Projektu jest nauka języka angielskiego lub niemieckiego pracujących osób dorosłych, którzy z własnej inicjatywy zgłosili chęć podwyższenia lub dostosowania kwalifikacji zawodowych do rynku pracy poza godzinami pracy. Uczestnictwo w kursach językowych jest dla tych osób bezpłatne.

Na realizację tego projektu Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu przyznał Pani firmie dofinansowanie w formie dotacji.

Źródłem finansowania projektu są środki pochodzące :

  1. w części stanowiącej 75 % - z Europejskiego Funduszu Społecznego
  2. w części stanowiącej 25 % - z krajowego wkładu publicznego - budżetu państwa - Rezerwy Celowej Ministra Gospodarki i Pracy

Dofinansowanie przekazywane jest przez Instytucję Wdrażającą w transzach na wyodrębniony rachunek bankowy beneficjenta umowy.

Dla potrzeb realizacji projektu zatrudnieni są, w ramach umów cywilno-prawnych, lektorzy języka angielskiego i niemieckiego, specjalista ds. księgowych, sekretarze kursów, metodyk, specjalista ds. administracyjnych.

Pani, jako właścicielka firmy, pełni rolę kierownika projektu - koordynatora.

Do obowiązków kierownika projektu należy :

  • bezpośredni nadzór nad realizacją projektu,
  • rekrutacja uczestników, testowanie, podział na grupy, sprawdzanie zgodności programu z wpisami do dziennika zajęć,
  • przypisywanie lektorów do grup odpowiednio do poziomu kształcenia z uwzględnieniem wymogów czasowych (zabezpieczenie zastępstw lektorów w przypadku choroby lub in.),
  • nadzorowanie pracy sekretarzy i lektorów,
  • opracowanie programu i harmonogramu kursu,
  • badanie efektywności szkolenia, wystawianie certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w kursie oraz innych zaświadczeń,
  • prowadzenie medioteki.

Wobec powyższych okoliczności powstały wątpliwości, czy powyższe dochody otrzymane przez Panią, tj. kierownika projektu - koordynatora, za realizację projektu, pochodzące ze źródeł :

  1. Europejskiego Funduszu Społecznego oraz
  2. budżetu
  • są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pani zdaniem, podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy jest beneficjent umowy, tj. Inter Lingua Szkoła Języków Obcych Magdalena Głodek. Dofinansowanie przekazywane jest przez Instytucję Wdrażającą w transzach na wyodrębniony rachunek bankowy beneficjenta umowy.

Zatem, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - powyższe dochody pochodzące z bezzwrotnej pomocy są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 powyższej ustawy wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli :

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy ; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym wyżej przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj. :

  1. środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie,
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest by dochody, o których mowa w piśmie, finansowane były ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym środków programów ramowych badań rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, pochodzących od :

  • rządów państw obcych,
  • organizacji międzynarodowych lub
  • międzynarodowych instytucji finansowych.

Ponadto ustawodawca uzależnia również zastosowanie omawianego zwolnienia z opodatkowania od podstawy ich przyznania, którą może być :

  • jednostronna deklaracja lub
  • umowa zawarta z tymi państwami, organizacja
  1. Radę Ministrów,
  2. właściwego ministra lub
  3. agencje rządowe ;

w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest jednym z czterech funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz głównym instrumentem wspierającym działania podejmowane w ramach Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Służy on udzielaniu pomocy państwom członkowskim w osiąganiu wysokiego poziomu zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich.

Dla każdego działania finansowanego z EFS został wskazany beneficjent końcowy - Instytucja Wdrażająca. Jednym z beneficjentów końcowych, w stosunku do działań finansowanych ze środków EFS są Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Jedną z czterech podstawowych zasad EFS jest zasada dodatkowości, która polega na tym, że środki tego funduszu mają uzupełniać środki przeznaczone na powyższe cele przez kraje członkowskie.

Zasada ta oznacza, że EFS finansuje tylko 75 % całkowitych kwalifikujących się kosztów projektów - w formie refundacji poniesionych wydatków. Natomiast pozostałe środki muszą być zapewnione ze źródeł krajowych.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdza się, że otrzymywane przez Panią dofinansowanie na realizację powyższego programu - w części stanowiącej 75 % , tj. pochodzącej z Europejskiego Funduszu Społecznego - korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na mocy powyższego przepisu.

Natomiast pozostała część dofinansowania - w części stanowiącej 25 %, tj. pochodzącej z budżetu państwa - Rezerwy Celowej Ministra Gospodarki i Pracy - podlega opodatkowaniu, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia, jak również zmiany stanu prawnego stanowiącego podstawę jej wydania.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj