Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZD/415-3/BA/1017/07
z 12 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-3/BA/1017/07
Data
2007.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
opodatkowanie łączne małżonków


Pytanie podatnika
Czy w przypadku Podatnika uzyskującego dochody z tytułu udziału w spółce osobowej prawa holenderskiego, po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwe jest wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, pod warunkiem, że nie zajdą przesłanki wymienione w ust. 8 tego artykułu.
Tożsamy z
136602,136610,78073


W przedmiotowym wniosku Podatnik informuje, że uzyskuje dochody wyłącznie z tytułu udziału w zysku spółki osobowej prawa holenderskiego z siedzibą w Holandii. Spółka została zarejestrowana w Holandii i poza tym krajem nie wykonuje żadnych czynności. Ww. Spółka nie ma w Polsce zakładu, oddziału lub jego zorganizowanej części, ani też nie dokonuje dostaw, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami miejscem świadczenia jest Polska. Podatnik jest obywatelem polskim, ma stały adres zamieszkania w Polsce i adres czasowego zameldowania w Holandii. Ze względu na ścisłe powiązania osobiste w Polsce, podatnik określa dla celów podatkowych, iż ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i jego dochód podlega opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z prośbą o interpretację, czy po spełnieniu warunków określonych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwe jest wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, pod warunkiem, że nie zajdą przesłanki wymienione w ust. 8 tego artykułu.

Zdaniem Podatnika, wyżej wymieniony sposób opodatkowania, jest w jego przypadku możliwy.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu, uprzejmie informuje:

Zasady wspólnego opodatkowania małżonków regulują przepisy art. 6 ust. 2 oraz ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Stosownie do art. 6 ust. 2 ww. ustawy, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez ca ły rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Należy zauważyć, że powyższe brzmienie przepisu obowiązuje od dnia 01.01.2007r. W brzmieniu obowiązującym w 2006r. zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy m a łżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zmiana wprowadzona od dnia 01.01.2007r. przez ustawę z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) wprowadziła warunek istnienia przez ca ły rok podatkowy wspólności majątkowej.

Zastrzeżenia, o których mowa w ww. art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub (od 01.01.2007r.) ustawy z dnia 24 sierpnia 2006r. o podatku tonażowym.

W analizowanej sprawie kluczowe znaczenie ma kwestia podlegania nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższy przepis – zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 4a ww. ustawy – stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W związku z powyższym, nie ma przeszkód, aby Podatnik mógł wraz z małżonką opodatkować dochody na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że zajdą przesłanki wskazane w ust. 2 i nie zajdą przesłanki wskazane w ust. 8 tego artykułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj