Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZD/415-5/BA/1053/07
z 12 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-5/BA/1053/07
Data
2007.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
udział w spółce cywilnej


Pytanie podatnika
Jakie są metody ustalania wysokości i daty przychodów, kosztów i dochodu Podatnika wynikających z jego udziału w spółce osobowej prawa holenderskiego oraz przeliczania tych wielkości na złotówki, a także jak postępować w przypadku kolizji holenderskiego i polskiego prawa podatkowego w odniesieniu do ww. wartości.
Tożsamy z
132341


W przedmiotowym wniosku Podatnik informuje, że uzyskuje dochody wyłącznie z tytułu udziału w zysku spółki osobowej prawa holenderskiego z siedzibą w Holandii. Spółka została zarejestrowana w Holandii i poza tym krajem nie wykonuje żadnych czynności. Ww. Spółka nie ma w Polsce zakładu, oddziału lub jego zorganizowanej części, ani też nie dokonuje dostaw, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami miejscem świadczenia jest Polska. Podatnik jest obywatelem polskim, ma stały adres zamieszkania w Polsce i adres czasowego zameldowania w Holandii. Ze względu na ścisłe powiązania osobiste w Polsce, podatnik określa dla celów podatkowych, iż ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i jego dochód podlega opodatkowaniu w Polsce.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie metod ustalania wysokości i daty przychodów, kosztów i dochodu Podatnika wynikających z jego udziału w spółce osobowej prawa holenderskiego oraz przeliczania tych wielkości na złotówki, a także jak postępować w przypadku kolizji holenderskiego i polskiego prawa podatkowego w odniesieniu do ww. wartości.

Zdaniem Podatnika, dochody uzyskiwane z tytułu udziału w zysku z działalności spółki osobowej prawa holenderskiego podlegają opodatkowaniu w Polsce. Przychody, koszty i dochód z udziału w przedsiębiorstwie położonym w Holandii, opodatkowany w Polsce ustalany jest w oparciu o przepisy podatkowe państwa położenia zakładu i może różnić się od ustalonego na podstawie polskich przepisów podatkowych. Dla ustalenia kwoty dochodu uzyskanego ze źródła przychodów znajdującego się poza granicami Polski należy przyjąć kurs ustalony zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu, uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr14 poz.176 z późn. zm) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jednocześnie stosownie do zapisu art. 4a ustawy, powołany wyżej zapis art. 3 ust.1 ustawy należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika wysokości i daty przychodów, kosztów oraz dochodu uzyskanego przez spółkę osobową prawa holenderskiego winny być ustalane na podstawie przepisów holenderskich. Podatnik osiąga dochody jedynie z udziału w zysku tejże spółki. Dochód ten podlega opodatkowaniu w Polsce na podstawie ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku opisanym we wniosku nie zachodzi też kolizja pomiędzy przepisami holenderskiego i polskiego prawa podatkowego. Jak wspomniano wyżej, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą miały zastosowanie do opodatkowania dochodu uzyskiwanego przez Podatnika z tytułu udziału w zysku spółki ustalonego w oparciu o odpowiednie przepisy holenderskiego prawa podatkowego. Dla ustalenia przychodów, kosztów i dochodu spółki nie będącej zarejestrowanym w Polsce podatnikiem, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będą miały zastosowania.

Obowiązki Podatnika związane z opodatkowaniem uzyskanych przez niego ww. dochodów przedstawiają się następująco:

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ww. ustawy, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 (tj. podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepis art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Art. 27 ust. 9a uzupełnia powyższe, stanowiąc, że w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskuj ącego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 30c ust. 4, jeżeli podatnik o którym mowa w art. 3 ust.1, osiąga dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Ustęp 5 tegoż artykułu stanowi przy tym, że zasadę określoną w ust. 4 stosuje się również w przypadku, gdy podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, lub gdy z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Należy zauważyć, że powyższe brzmienie przepisów 27 ust. 9 i 9a oraz art. 30c ust. 4 i ust. 5 obowiązuje od dnia 01.01.2007r. Zmiany zostały wprowadzona przez ustawę z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588).

W stanie prawnym obowiązującym w 2006r., art. 27 ust. 9 stanowił, że j eżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepis art. 11 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

Przed zmianą, art. 27 ust. 9a głosił, że w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskuj ącego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadę określoną w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Artykuł 30c ust. 4 przed zmianą stanowił natomiast, że jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Ustęp 5 tegoż artykułu stanowił natomiast, że zasad ę określoną w ust. 4 stosuje się również w przypadku, gdy podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uzyskuje wyłącznie dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, dochód Podatnika z tytułu uczestnictwa w holenderskiej spółce osobowej należy zakwalifikować do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1a ww. ustawy przychody w walutach obcych przelicza si ę na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu

Ww. przepis brzmiał odmiennie przez dniem 01.01.2007r. Art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniony przez ww. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw, w stanie prawnym obowiązującym w 2006r. stanowił, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym, dochody uzyskiwane przez Podatnika z tytułu udziału w zysku z działalności spółki osobowej prawa holenderskiego podlegają opodatkowaniu w Polsce na mocy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dla ustalenia kwoty dochodu uzyskanego ze źródła przychodów znajdującego się poza granicami Polski należy zastosować przepisy art. 14 ust. 1a tejże ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj