Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
US III/443-48/06
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US III/443-48/06
Data
2007.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
części zapasowe
samochód


Pytanie podatnika
Czy można odliczać podatek VAT z faktur dokumentujacych zakup części zamiennych zwiazanych z naprawą auta ?


W złożonym wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Podatnik informuje, że posiada samochód ciężarowy marki Lublin izoterma o dopuszczalnej ładowności 1000 kg. Auto to posiada zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, w/g którego powyższy pojazd odpowiada warunkom przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższy samochód jest środkiem trwałym w firmie. Podatnik nie opłaca ubezpieczenia ac przedmiotowego auta. Wnioskujący zakupił części związane z naprawą w/w samochodu, tj. sprzęgło, resor, amortyzator, płyn petrygo itp., które wymienił we własnym zakresie. Zakup wymienionych części został udokumentowany rachunkami.
Pytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie powyższych części.
Zdaniem Wnioskującego posiada on prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie w/w części. Zakup części zamiennych nie służy ulepszeniu samochodu, a jedynie miał na celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym.

Tut. organ uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.
Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w Dziale IX ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 powyższej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika więc, że prawo do odzyskania podatku naliczonego przysługuje wyłącznie zarejestrowanym i czynnym podatnikom podatku VAT, w przypadku gdy nabywane przez nich towary służą do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jednakże w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Możliwe jest więc odliczenie podatku naliczonego związanego z wydatkami, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz w przypadku, gdy brak możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że zakupione części zamienne służą do przywrócenia stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym.
Jeżeli więc powyższe wydatki, tj. zakup części zamiennych w celu przywrócenie stanu technicznego i użytkowego samochodu, tj. jego pierwotnej funkcji na tym samym poziomie technicznym, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki, jeżeli służą sprzedaży opodatkowanej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj