Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/448/02/2006/BD
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/448/02/2006/BD
Data
2007.01.11



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy do prac remontowych polegajacych na przebudowie, nadbudowie i rozbudowie budynku jednorodzinnego wraz z adaptacją części budynku za zakład leczniczy dla zwierząt ma zastosowanie stawka podatku 7% wynikająca z poz. 161 załącznika 3 do ustawy o podatku VAT ?


Na podstawie przepisów:art. 14a par. 1, 2 i 4, art. 216, art. 217 oraz art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.10.2006r. /data wpływu do tut. Organu - 08.11.2006r./ w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie nie podziela poglądu wyrażonego we wniosku

Pismem z dnia 31.10.2006r. /data wpływu do tut. Organu -08.11.2006r./ uzupełnionym w dniu 01.12.2006r., zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zastosowania stawek podatku VAT na roboty remontowe w budynku mieszkalnym jednorodzinnym wraz z adaptacją części budynku na cele użytkowe.

We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:
Firma Pana wykonuje prace remontowe polegające na przebudowie, nadbudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z adaptacją części budynku na zakład leczniczy dla zwierząt. Zgodnie z projektem architektonicznym powierzchnia przeznaczona na cele usługowe nie przekracza 30% całkowitej powierzchni użytkowej budynku.W piśmie przytacza Pan treść poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku VAT stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 7% w którym znajduje się "dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego oraz definicję zawartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz.U. nr 112 poz.1316) wraz ze zmianami z 2002r. (Dz.U. nr 18 poz.170) , budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.Na podstawie wyżej przytoczonego przepisu wywodzi Pan wniosek, że w przedstawionym przypadku zastosować można stawką podatkową VAT w wysokości 7%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie zważył co następuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawką w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.Pod pojęciem "obiektów budownictwa mieszkaniowego", w myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex-113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie:budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.W omawianym przypadku zasadnicze znaczenie ma zaklasyfikowanie remontowanego budynku do stosownego symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Stawka podatku od towarów i usług jest bowiem odnoszona do rodzaju budynku jako całości. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych jako jednostek klasyfikacyjnych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne.Ze złożonego wniosku wynika, że budynek będący przedmiotem przebudowy, nadbudowy i rozbudowy wraz z adaptacją części budynku na cele użytkowe został sklasyfikowany jako budynek mieszkalny jednorodzinny PKOB 111.
Zatem na potrzeby niniejszej interpretacji przyjmuje się, że prawidłowo zaklasyfikował Pan obiekt do właściwego symbolu PKOB.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż roboty remontowo-budowlane prowadzone są w obiekcie sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 111- budynki mieszkalne jednorodzinne i dotyczą remontu budynku jako całości, zarówno części mieszkalnej jak i użytkowej. Z treści w/w przepisów wynika, że stawka VAT w wysokości 7% dotyczy robót remontowo-budowlanych wykonywanych we wszystkich lokalach nie tylko mieszkalnych znajdujących się w obiektach budownictwa mieszkaniowego.Zatem na podstawie w/cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku robót prowadzonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego , zarówno w lokalach mieszkalnych jak i użytkowych stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Nie znajdzie natomiast zastosowania w przedmiotowej sprawie przywołany przez Pana przepis art. 42 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z którego wynika, że stawką podatku VAT w wysokości 7% opodatkowane są usługi wymienione w załączniku nr 3 poz. 161 do ustawy, tj. - dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego.

Tym samym stanowisko Pana wyrażone we wniosku należy uznać - nieprawidłowe.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj