Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/4060-89/2/06
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/4060-89/2/06
Data
2007.01.16



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
posiłek profilaktyczny
posiłki regeneracyjne
pracownik
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wydania posiłków obiadowych pracownikom, wartość tych świadczeń należy doliczyć do przychodu pracownika?


W dniu 19 października 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 31 października 2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zajmuje się hurtową sprzedażą alkoholi i napojów spożywczych. Spółka prowadzi sprzedaż aktywną, polegającą na pełnym konfekcjonowaniu towaru handlowego i jego dowozie do klienta. Znaczna część pracowników Spółki to pracownicy fizyczni zajmujący się rozładunkiem dostaw, układaniem i segregowaniem towaru na magazynie, przygotowaniem zamówionego towaru do wywozu, jego załadowaniem, transportem do klienta. Alkohole są ciężkimi towarami, zwłaszcza gdy występują w opakowaniach zbiorczych – skrzynki, kartony, kegi, transportery. Tym samym praca osób zajmujących się obsługą towarową jest bardzo ciężka, wymaga dużej siły i jest bardzo wyczerpująca.

W związku ze stanem faktycznym opisanym przez Wnioskującą zrodziła się wątpliwość, czy w przypadku wydania posiłków obiadowych pracownikom, wartość tych świadczeń należy doliczyć do przychodu ?

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodami podatnika, jakim jest osoba fizyczna pozostająca w stosunku pracy (źródło przychodu – art. 10 ust. 1 pkt 1) są również otrzymane świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia. Z kolei przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawców określone obowiązki, w tym w zakresie dostarczania dla pracowników napojów i posiłków.

Mając na uwadze powyższe – w opinii Spółki :

    • w przypadku wydania pracownikom fizycznym posiłków profilaktycznych, na zasadach i warunkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. (Dz. U. z 1996r. nr 60, poz. 279 ze zm.) – wydatku tego nie doliczy się do przychodu pracownika,
    • w przypadku wydania przez pracodawcę posiłków pracownikom fizycznym zatrudnionym w Spółce, w sytuacji nie spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów – wartość takiego posiłku podlega doliczeniu do przychodu pracownika, któremu posiłek wydano.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy podatkowej, źródłem przychodów jest m.in. stosunek pracy. Przychodami zaś z tego stosunku są, w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, a także wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jednocześnie, tutejszy organ podatkowy pragnie wskazać, iż w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcjonuje katalog zwolnień przedmiotowych, stanowiący odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

W świetle powyższego przepisu, zwolnieniem z podatku dochodowego objęte będą świadczenia rzeczowe w postaci np. posiłków, które przysługują na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, zaś zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zgodnie z art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Na podstawie wskazanego przepisu art. 232 Kodeksu pracy, w dniu 28 maja 1996r. wydane zostało rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279). W myśl § 1 pkt 1 i 2 wskazanego rozporządzenia, pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie:

    - posiłki wydawane ze względów profilaktycznych, w formie jednego dania gorącego,
    - napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy.

Jak wynika z § 2 ust. 2 pkt 1 i 2 tego rozporządzenia, jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy:

    - korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
    - przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.

Jednocześnie, zgodnie z § 8 ww. rozporządzenia, pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż sytuacji, gdy świadczenia rzeczowe w postaci posiłków profilaktycznych otrzymują pracownicy, wykonujący pracę spełniającą kryteria warunków szczególnie uciążliwych, określonych w przywołanym rozporządzeniu, wówczas otrzymane przez tych pracowników świadczenia rzeczowe podlegać będą zwolnieniu, o którym stanowi się art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy podatkowej.

Jednocześnie, gdy świadczenia rzeczowe w postaci posiłków profilaktycznych otrzymywać będą pracownicy, wykonujący pracę niespełniającą kryteriów warunków szczególnie uciążliwych, określonych w przywołanym rozporządzeniu, wówczas otrzymane przez tych pracowników świadczenia rzeczowe nie będą podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy podatkowej. Świadczenia te winny być uznane za przychód ze stosunku pracy, o którym stanowi się w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu, łącznie z pozostałymi składnikami wynagrodzenia za pracę.

Reasumując, za prawidłowy należy uznać pogląd Wnioskodawcy, iż w przypadku wydania pracownikom fizycznym posiłków profilaktycznych, na zasadach i warunkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, wartość tych posiłków nie będzie stanowiła świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku zaś, gdy wydawanie pracownikom fizycznym posiłków, odbywa się w sytuacji, gdy warunki regulowane ww. rozporządzeniem nie zostają spełnione, wartość tych posiłków podlegać będzie doliczeniu do przychodu pracownika, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie okoliczności faktyczne sprawy oraz przywołane regulacje ustawy podatkowej, należało orzec, jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Informuje się jednocześnie Wnioskodawcę, iż poruszone we wniosku z dnia 17.10.2006r. kwestie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, w części dotyczącej wydania pracownikom świadczeń określonych w regulaminie pracy, zostaną rozpoznane w odrębnych postanowieniach.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj