Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim
1412/PD/415-38/06
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1412/PD/415-38/06
Data
2007.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
domena internetowa
internet
podatek dochodowy od osób fizycznych
strona internetowa


Pytanie podatnika
Jestem uczestnikiem internetowego programu partnerskiego. Organizatorem programu o nazwie "Adsense" jest firma Google inc. Adsense Suport, 1600 Amphiteater Parkway, Mountain View, CA 94303 z siedzibą w USA. Będąc uczestnikiem programu gromadzę środki pieniężne wyrażone w dolarach amerykańskich (USD), uzyskiwane przez umieszczanie reklam internetowych dostarczanych przez firmę Google, na moich prywatnych stronach internetowych. Wartość środków zgromadzonych przeze mnie w programie Adsense przekroczyła 100 USD, a co za tym idzie, zbliża się dzień wypłaty przez Google mojego przychodu. Uzyskiwany przeze mnie przychód pochodzi z zagranicy. Środki w ramach programu Adsense gromadzę w USA, po przekroczeniu kwoty 100 USD, firma Google wypłaca przelewem bankowym środki na moje konto w polskim banku. Środki są przeliczane na PLN przez Google. Wypłata następuje w przypadku osiągnięcia przeze mnie min. kwoty 100 USD w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego (wypłaty nie muszą być regularne). Nie prowadzę działalności gospodarczej (aktualnie zatrudniony jestem na umowę o pracę, co nie ma żadnego związku z uczestnictwem w programie Adsense). Strony internetowe, na których wyświetlam reklamy dostarczane przez Google, za publikację których uzyskuję przychód, wykonałem w wolnym czasie. Jest to moje hobby, nie jest to moja działalność zarobkowa. Ewentualne przychody z reklam pokryją koszty hostingu i domen (umożliwienie publikacji stron w Internecia) jakie poszoszę, chcąc aby moje strony docierały do jak największej liczby internautów. Przystąpienie do programu Adsense i zaakceptowanie jego warunków nastąpiło drogą elektroniczną (brak umowy w formacie pisemnym). Wyświetlanie reklam na moich stronach internetowych jest isługą elektroniczną. Jak rozliczyć uzyskiwany z wyżej opisanego tytułu przychód?


Zgodnie z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sporowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Pana działalność polega na umieszczaniu reklam internetowych dostarczanych przez firmę google na Pana prywatnych stronach internetowych. Pośredniczy Pan pomiędzy reklamodawcą a wystawcą reklamy, nie będzie Pan miał wpływu na treść i zawartość reklam.

Działalności tej nie można zaliczyć do żadnej z wymienionych w powyższym artykule, nie jest to bowiem ani działalnośc artystyczna, literacka, naukowa, trenerska, oświatowa, nie jest to także działalność publicystyczna.

W Słowniku Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Redaktor Naukowy zawarta jest definicja "publicystyki". Pod pojęciem tym rozumie sie działalność zajmującą się omawianiem aktualnych problemów politycznych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych, obejmuje małe formy pisarskie jak artykuły, felietony, reportaże, recenzje, korespondencje, szkice, broszury itp. Zatem, w myśl powyższej definicji, udostępnienie miejsca na swojej stronie internetowej w celu zamieszczenia reklamy jakiejś firmy nie można nazwać działalnością publicystyczną.

W wyniku wnikliwej analizy przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy zauważa, że zawartą przez Pana umowę z Google można zaliczyć do umowy mającej charakter zbliżony do umowy najmu. Można bowiem uznać, że wynajmuje Pan określoną powierzchnię swojej strony internetowej na reklamę firmy Google w zamian za co otrzymuje Pan określoną w umowie opłatę (czynsz).

Z art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) wynika bowiem, że najem jest umową, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami umowy, w której strony określają wysokość, sposób i terminy regulowania należności czynszowych jak i innych opłat.

Zgodnie z treścią przepisu art. 10 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...) z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Ustawodawca podatnikom uzyskującym przychody z w/w tytułu dał możliwość wyboru formy opodatkowania, tj. zasad ogólnych lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Kwestię określenia wysokości przychodu ze źródła przychodów "najem-dzierżawa" regulują postanowienia wyrażone w art. 11 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.).

Zarówno w przypadku wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych, czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodami z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. A zatem należność czynszowa w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji wynajmującego stanowi u niego przysporzenie majątkowe, czyli przychód ze źródła przychodów "najem-dzierżawa", polegający opodatkowaniu podatku dochodowym bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dodatkowo nadmienia się, że w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanycgh na wielkość należnego podatku nie mają wpływu ponoszone w związku z wynajmem koszty, ponieważ podatek w tej formie opłaca się od uzyskanego przychodu, a jego wysokość wyznaczają określone przez ustawodawcę stawki.

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mający zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote wg kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.

Zasady i sposób rozliczania przychodów uzyskanych, źródła przychodów najem-dzierżawa regulują odpowiednio przepisy artykułu 44 ust. 1 pkt 2 ust. 3 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 21 w/w ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Aby skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający uzyskiwanie przychodów z tytułu najmu w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wynajmowania, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli oświadczenie o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania nie zostało złożone w odpowiednim terminie, to należy rozliczyć się na zasadach ogólnych. Do 20 stycznia następnego roku można zmienić formę opodatkowania.

W przypadku opłacania podatku na zasadach ogólnych należy wpłacać zaliczki miesięczne obliczone według skali podatkowej od osiągniętego dochodu i składaćdeklaracje PIT-5 w terminach do 20-go każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, od miesiąca w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, a za miesiąc grudzień wpłacić zaliczkę miesięczną w wysokości należnej za miesiąc listopad do 20 grudnia. Zeznanie roczne PIT-36 składa się w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania wpłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (wys. 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów) do 20-go następującego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania. Zeznanie roczne na druku PIT-28 składa się do 31 stycznia nastepnego roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj