Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ząbkowicach Śląskich
PDI/IW/423-01/2006
z 13 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/IW/423-01/2006
Data
2006.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Ząbkowicach Śląskich


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność kulturalna
działalność oświatowa
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone przez spółdzielnię mieszkaniową na zakup materiałów, artykułów spożywczych, itp. przekazywane różnym instytucjom w ramach prowadzonej przez spółdzielnię działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz swoich członków i ich rodzin oraz na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni i ich rodzin stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?


Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) spółdzielnia może prowadzić działalność społeczną i oświatowo- kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska. Jednym z przedmiotów działalności Spółdzielni Mieszkaniowej określonym w § 4 ust. 3 pkt 10 Statutu Spółdzielni jest prowadzenie działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz swoich członków i ich rodzin. Okres transformacji gospodarki do wymogów gospodarki rynkowej poskutkował istotnym ograniczeniem prowadzenia przez spółdzielnię tej formy działalności. Zmniejszyły się znacząco wydatki Spółdzielni na działalność kulturalną, formy rekreacyjne, działalność sportową, a także amatorski ruch artystyczny i masowe akcje środowiskowe prowadzone przez spółdzielcze kluby i świetlice osiedlowe. Obecnie prowadzenie przez Spółdzielnię Mieszkaniową ww. działalności sprowadza się do współuczestniczenia w organizacji z innymi podmiotami (Świetlicą Środowiskową, Bibliotekami Osiedlowymi, Szkołami, Klubami Sportowymi, Klubem Seniorów itp. działającymi na terenie miejscowości w których znajdują się zasoby jednostki) zajęć dla dzieci, imprez, wycieczek, spotkań okolicznościowych w których udział biorą członkowie bądź osoby niebędące członkami Spółdzielni którym przysługują określone prawa do lokali oraz ich rodzin. Współuczestniczenie to polega na zakupie przez Spółdzielnię i przekazanie poszczególnym instytucjom materiałów, artykułów spożywczych itp. na zorganizowanie zajęć prowadzonych w czasie ferii zimowych, letnich, spotkań z okazji choinki, Dnia dziecka itp. Dla prowadzenia i zorganizowania ww. działalności Spółdzielnia zakupuje między innymi słodycze, napoje, drobne upominki w postaci materiałów biurowych, gier itp. na nagrody dla biorących udział w zawodach i konkursach, wynajmuje i opłaca autokar lub bilety wstępu na zorganizowane przez poszczególne instytucje wycieczki.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się o wyjaśnienie, czy powyższe wydatki ponoszone na zakup materiałów, artykułów spożywczych itp., przekazywane różnym instytucjom w ramach prowadzonej przez spółdzielnię działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej na rzecz swoich członków i ich rodzin oraz na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni i ich rodzin stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie jednostka twierdzi, że powyższe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu.
W oparciu o przestawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ząbkowice Śl. wyjaśnia.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Treść powyższego uregulowania, będącego w istocie klauzulą generalną, wskazuje, że ustawodawca świadomie użył pojęć niedookreślonych, dopuszczając ich elastyczne stosowanie w zależności od okoliczności faktycznych spraw. Aby jednak określony koszt można było uznać za koszt uzyskania przychodów między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. W praktyce często zdarza się, że określony wydatek nie ma bezpośredniego związku z przychodem, a mimo tego stanowi koszt uzyskania przychodu. Należy jednak podkreślić, iż zgodnie z obowiązującym orzecznictwem administracyjnym, każdy przypadek w sprawie kosztów uzyskania przychodów należy rozpatrywać indywidualnie.
Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 10 statutu prowadzi działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich rodzin. W tym celu zakupuje i przekazuje w ramach współpracy z różnymi instytucjami, które prowadzą działalność w tym samym zakresie materiały, artykuły spożywcze itp. na zorganizowanie zajęć prowadzonych w czasie ferii zimowych, letnich czy też spotkań z okazji choinki.
Przedmiotowa działalność prowadzona jest zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze. W myśl art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) członkowie spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Właściciele lokali nie będący członkami oraz osoby nie będące członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią. Jednocześnie art. 4 ust. 6 ze zn. 2 wyżej wymienionej ustawy określa termin wnoszenia opłat na wydatki związane z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną spółdzielni przez ww. osoby. W Spółdzielni Mieszkaniowej stanowią one element kalkulacyjny miesięcznej opłaty eksploatacyjnej zgodnie z § 2 uchwały Nr 2/I/2006 r. Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 31 stycznia 2006 r.
Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny, treść art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 1 § 2 Prawo Spółdzielcze oraz art. 4 ust. 5, art. 4 ust. 6 ze zn. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych należy uznać, iż pomiędzy poniesionymi przez Spółdzielnię wydatkami z tytułu przedmiotowej działalności a przychodem zachodzi związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów.
Jak z powyższego wynika stanowisko spółki w rozstrzyganej kwestii jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj