Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-38/06/SG
z 11 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-38/06/SG
Data
2006.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
kaucja gwarancyjna


Pytanie podatnika
przedmiotem działalności gospodarczej Strony jest budowa budynkow mieszkalnych oraz sprzedaż znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych . Strona zawarła z klientem zamierzającym nabyć lokal mieszkalny umowę " rezerwacji " , w myśl której dla żadnego z elementów rezerwacji tj. lokalu mieszkalnego ,pomieszczenia przynależnego , garażu , miejsca postojowego nie może zawierać umów przedwstępnych sprzedaży z ionnym klientem niż rezerwujący . W zamian za dokonanie rezerwacji rezerwujący zobowiązał sie do wpłacenia kaucji na rachunek Strony . W przypadku podpisania przez strony przedwstępnej umowy sprzedazy , kwota kaucji zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedazy przedmiotu rezerwacji, natomiast w przypadku , gdy umowa przedwstępna sprzedazy nie dojdzie do skutku w okreslonym terminie kwota kaucji zostanie zwrócona bez odsetek .
W piśmie Strona pyta czy w związku z dokonaną wpłatą na konto Strony zwrotnej kaucji w warunkach opisanych we wniosku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług . Zdaniem Strony wpłata kaucji , która w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej , zostanie obligatoryjnie zwrócona nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług . Dopiero z chwilą ewentualnego podpisania umowy przedwstępnej nabycia przedmiotu rezerwacji i przekształcenia się kaucji w zadatek lub zalickę , przedplatę lub ratę za nabywany lokal powstanie obowiązek podatkowy .


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne śwaidczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 19 ust. 10 i 11 ustawy w przypadku dostawy towarów , której przedmiotem są lokale i budynkui , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania calości lub części zapłaty , nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia wydania , z zastzreżeniem ust. 13 pkt. 10 i 11 . Natomiast jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności , w szczególności przedpłatę , zaliczkę , zadatek , ratę , obowiążek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części . Podstawa opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 i 2 jest obrót , z zastrzeżeniem ust. 2-22 , art. 30-32 , art. 119 oraz art. 129 ust. 4 i 5 . Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedazy , pomniejszona o kwotę podatku . Kwota należna obejmuje całość śwaidczenia należnego od nabywcy . Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług śwaidczonych przez podatnika , pomniejszone o kwotę należnego podatku. W przypadku gdy pobrano zaliczki , zadatki , przedpłaty lub raty , obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek , zadatków przedpłat lub rat , pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze .

Zgodnie z definicja zawartą w "Słowniku języka polsksiego (PWN , Warszawa 1978 ) kaucja jest sumą pieniężną zlozoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiążania. Co do zasady nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi w przypadku prawidlowego wykonania umowy. Tak więc otrzymanie kaucji zwrotnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego , nie jest to bowiem otrzymanie części należności , nie można też uznać jej ani za zlaiczkę ani za zadatek , ani tym bardziej za za przedpłatę lub ratę. Zatem pobranie kaucji w zamian za dokonanie rezerwacji na rzecz przyszłego nabywcy sprzedawanych przez Strone lokali , w przypadku , gdy po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedazy kaucja zostanie zwrócona nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług , gdyz kwota kaucji nie jest obrotem w rozumieniu cytowanego przepisu art. 29 ust. 2 . Natomiast w przypadku , gdy kaucja zostanie zaliczona na poczet ceny sprzedazy przedmiotu rezerwacji , nalezy traktowac ją jako formę zaliiczki lub zadatku będących obrotem w rozumieniu cyt. wyzej przepisu podlegającym opodatkowaniu , z tym że obowiązek podatkowy w tej sytuacji powstanie zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 19 ust. 11 ustawy, tj. z chwilą otrzymania kwoty . która w pierwotnym zamiarze miała stanowić kaucję .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj