Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415/38/2006
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415/38/2006
Data
2006.12.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
użytkowanie wieczyste
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy sposobu obliczenia wartości prawa wieczystego użytkowania działki, aby amortyzacji podlegał tylko sam budynek usytuowany na tym gruncie.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 04.10.2006 r. uznaję za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Zapytanie dotyczy sposobu obliczenia wartości prawa wieczystego użytkowania działki aby amortyzacji podlegał tylko sam budynek usytuowany na tym gruncie.2.Zdaniem strony z braku danych do ustalenia wartości prawa wieczystego użytkowania działki, do amortyzacji można przyjąć całą zapłaconą kwotę. 3.Zdaniem organu podatkowego przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie dokonał oceny prawnej Pani stanowiska w w/w sprawie podatkowej w sposób następujący:W świetle art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Jednocześnie zgodnie z art. 22c pkt 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych grunt i prawo wieczystego użytkowania gruntu wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej traktuje się jako środek trwały, który nie podlega dokonywanym w ciężar kosztów odpisom amortyzacyjnym, stanowią one składnik majątku firmy i w myśl art. 22d ust. 2 w/w ustawy wykazuje się je w "Ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych", a ich wartość, w przypadku nabycia w drodze kupna, ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 tejże ustawy.

Jeżeli więc nabyła Pani grunt wraz z budynkiem, a jak wynika z w/w przepisów grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntu nie podlegają amortyzacji istnieje konieczność wyceny gruntu, na którym wzniesiono zakupioną nieruchomość budowlaną, tak by mogła Pani ustalić cenę nabycia poszczególnych składników majątku bez wartości tych gruntów, m. in. dla potrzeb ustalenia wartości początkowej nieruchomości budowlanej, którą wykorzystuje Pani w działalności gospodarczej, celem naliczenia amortyzacji.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że nabyła Pani nieruchomość oraz prawo wieczystego użytkowania działki za łączną kwotę 59.000 zł; bez wyszczególnienia wartości poszczególnych składników tej nieruchomości - odrębnie grunty i odrębnie budynek. W powstałej sytuacji zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnianiem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:a) odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;b) nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj