Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/287-117/2006/AF
z 22 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/287-117/2006/AF
Data
2006.11.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
impreza
nagroda pieniężna
nagroda rzeczowa
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
sponsoring
stowarzyszenia
wartość sprzedaży
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawidłowości wyliczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia z podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 16.08.2006r. ( data wpływu do tut. organu podatkowego 22.08.2006r., uzupełniony w dniu 24.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawidłowości wyliczenia kwoty uprawniającej do zwolnienia z podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż celem Stowarzyszenia jest popularyzacja gier planszowych, karcianych i innych gier towarzyskich traktowanych jako rozrywka,

Uzyskane fundusze przeznaczane są na realizację celów statutowych.

Stowarzyszenie organizuje imprezy, które są w głównej mierze finansowane przez sponsorów. W zamian za wpłaty sponsorskie Stowarzyszenie zobowiązuje się do określonych świadczeń ekwiwalentnych, np. umieszczania logo sponsora na plakatach, afiszach, biletach i w programach organizowanych imprez, umieszczania materiałów reklamowych sponsora oraz przekazywania sponsorowi bezpłatnych zaproszeń na organizowane imprezy itp.

Wpłat dokonują także uczestnicy imprez organizowanych przez Stowarzyszenie.

Do czerwca 2006r. Stowarzyszenie korzystało ze zwolnienia na mocy art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. W dniu 16 czerwca 2006r. suma wpłat dokonywanych przez sponsorów przekroczyła próg 10.000 euro i tym samym Stowarzyszenie utraciło zwolnienie wynikające z art.113 w/w ustawy.

Wnioskodawca zwrócił się do tut. organu podatkowego z pytaniem dotyczącym sposobu wyliczenia kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Stowarzyszenie ustalając moment przekroczenia kwoty 10.000 euro uprawniającej do korzystania ze zwolnienia na mocy art. 113 ustawy do wartości sprzedaży opodatkowanej zaliczyło wpłaty sponsorskie, natomiast nie zaliczyło wpłat uczestników imprez oraz nagród wręczanych zwycięzcom zawodów organizowanych przed 16 czerwca 2006r., a ufundowanych zarówno przez sponsorów jak i Stowarzyszenie.

Stosownie do zapisu w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednakże w myśl art.113 ust.1 w/w ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Również podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10.000 euro - art. 113 ust.9 w/w ustawy.

Jednakże jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 przekroczy kwotę 10.000 euro zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem jej przekroczenia i opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad ta kwotę - art. 113 ust. 5 i 10 w/w ustawy.

W myśl ust.2 powołanego przepisu do wartości sprzedaży opodatkowanej nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie zaliczyło do wartości opodatkowanej wpłaty sponsorskie natomiast nie zaliczyło wpłat uczestników imprez oraz nagród wręczanych zwycięzcom zawodów organizowanych przed 16 czerwca 2006r. ufundowanych zarówno przez sponsorów jak i przez siebie.

W ocenie tut. organu podatkowego wpłaty sponsorskie należy zaliczyć do sprzedaży opodatkowanej, ponieważ są dokonywane w zamian za określone świadczenia ekwiwalentne, natomiast wpłaty uczestników imprez z przeznaczeniem na realizację celów statutowych Stowarzyszenia - należy zaliczyć do sprzedaży zwolnionej. Wręczanie zaś nagród ufundowanych przez sponsorów, od których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego należy zaliczyć do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeśli chodzi o nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie - są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług w przypadku, gdy dokonano odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Jednakże podmiot korzystający ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 1 i ust. 9 w/w ustawy nie składa deklaracji VAT-7, w związku z tym nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie w/w nagród.

Zatem przekazania zwycięzcom nagród ufundowanych przez Stowarzyszenie nie należy wliczać do sprzedaży opodatkowanej, ewidencjonowanej dla potrzeb określenia momentu przekroczenia kwoty 10.000 euro, która uprawnia do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Reasumując: do obrotu z tytułu sprzedaży opodatkowanej nie wlicza się wpłat uczestników imprez ani nagród dla zwycięzców ufundowanych zarówno przez sponsorów jak i przez Stowarzyszenie.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje , iż zgodnie z art. 113 ust. 14 pkt 1 w/w ustawy wartość 10.000 euro - kwotę wyrażoną w złotych określa minister właściwy do spraw finansów publicznych w terminie do 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy obliczoną według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 100zł.

W bieżącym roku podatkowym kwota 10.000 euro stanowi równowartość 39.200zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj