Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443-72/06
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-72/06
Data
2007.01.30



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
faktura wewnętrzna
nabycie wewnątrzwspólnotowe
rabaty
upust


Pytanie podatnika
Czy Spółka może pomniejszać podatek VAT należny i naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o uzyskany rabat bez dokumentu potwierdzającego uznanie rabatu ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki znak: GKK/11840/2006 z dnia 26.10.2006 r. (data wpływu do Urzędu 31.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Stan faktyczny:

    Spółka podpisała umowę z kontrahentem unijnym na zakup towaru. Strony ustaliły, że w przypadku terminowej zapłaty Spółka otrzymuje rabat i za każdą dostawę pomniejsza płatność o uzgodniony upust. Dostawca umożliwił wybór jednej z trzech opcji:
  1. płatność w terminie 14 dni – 2% rabatu
  2. płatność w terminie 30 dni – 1% rabatu
  3. płatność w terminie 60 dni – 0% rabatu.

Spółka przyjęła wariant nr 1, na podstawie którego kontrahent udziela 2% rabatu, jeśli należność za daną dostawę zostanie zapłacona w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury. Dostawca unijny umożliwił Spółce naliczanie i potrącanie we własnym zakresie odpowiednich sum już podczas dokonywania przelewów. Jednocześnie w korespondencji handlowej, przedsiębiorca unijny zobowiązał się do wystawiania noty uznaniowej dokumentującej przedmiotowy rabat.

Spółka nadmienia, że informacja o rabacie jest umieszczona na każdej fakturze wystawionej przez kontrahenta unijnego, przy czym nie jest to wartość kwotowa lecz procentowa, a cena jednostkowa za zakupiony materiał nie jest pomniejszona o upust. Ponadto, jak wyjaśnia we wniosku Spółka, w korespondencji handlowej kontrahent stwierdza, że „polskie prawo dopuszcza odpowiednie opisanie faktury przez samego płatnika, wskazując na fakt przelewu określonej sumy pieniędzy, nie będącej sumą brutto wskazaną na tej fakturze, a wynikającą z warunków płatności opisanej w treści tejże faktury.”

Pytanie Spółki:

Czy Spółka może pomniejszać podatek VAT należny i naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o uzyskany rabat bez dokumentu potwierdzającego uznanie rabatu ?

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki nie ma ona prawa do pomniejszania podatku należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, jeśli nie posiada dokumentu potwierdzającego uznanie rabatu. Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatówi o wartość zwróconych kwot nienależnych i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonania korekt faktur.

Wobec powyższego, wystawiając fakturę wewnętrzną, Spółka ujmuje całe kwoty wynikające z faktur wystawionych przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym. Wewnętrzną fakturę korygującą Spółka wystawia w chwili otrzymania dokumentu potwierdzającego otrzymanie rabatów. Korektę faktury wewnętrznej Spółka ujmuje w rozliczeniu za okres, w którym nota uznaniowa wystawiona przez kontrahenta unijnego wpłynie do firmy. Podatek VAT należny i naliczony pomniejsza w momencie otrzymania noty uznaniowej zgodnie z § 17 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Stosownie jednak do art. 31 ust. 3 w związku z art. 29 ust. 4 w/w ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont), i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż udzielony rabat, jeżeli jest ściśle skorelowany z konkretną transakcją, w związku z którą został zastosowany, powoduje obniżenie ceny dostarczonych towarów oraz zmniejszenie obrotu, a tym samym zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawione przepisy i podany stan faktyczny, należy stwierdzić, iż rabaty, których wielkość procentowa ustalona jest indywidualnie względem konkretnych kontrahentów i konkretnych dostaw, można uznać za "udokumentowane i prawnie dopuszczalne rabaty”. Ich wysokość jest określona bowiem zarówno w umowie handlowej zawartej pomiędzy stronami, jak i wyszczególniona na fakturze.

Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik wystawia fakturę wewnętrzną, wpisując na niej kwotę (jako podstawę opodatkowania) jaką jest obowiązany zapłacić. O rabacie można mówić dopiero po dokonaniu zapłaty przez nabywcę w terminie określonym na fakturze, gdyż od tego zależy jego wysokość. W związku z tym obrót z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy zmniejszyć w momencie dokonania zapłaty. Do wystawionej wcześniej faktury wewnętrznej podatnik wystawia fakturę korygującą niezależnie od tego czy kontrahent wystawi notę uznaniową czy też nie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj