Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-687/DEC/KW/06
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-687/DEC/KW/06
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi najmu samochodu osobowego od kontrahenta z Niemiec.


W dniu 24.05.2006r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi najmu samochodu osobowego od kontrahenta z Niemiec.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka posiada umowę najmu samochodu osobowego od kontrahenta z Niemiec. Według warunków spisanych w umowie, za powyższy najem Spółka ma się rozliczać z kontrahentem na podstawie wystawionego raz na kwartał rachunku uwzględniającego ustaloną kwotę za najem wraz z kosztami ubezpieczenia we wskazanym terminie zapłaty. Na wystawionym rachunku widnieje nr NIP UE Spółki. Powyższy najem Spółka uznała jako import usług i w związku z tym stosuje zasady takie jak przy opodatkowaniu importu usług. Po otrzymaniu rachunku za najem samochodu, na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej Spółka dokonuje naliczenia VAT należnego i odliczenia VAT naliczonego (w 50% VAT naliczonego i w terminie zapłaty wyznaczonym przez dostawcę usługi).

Wątpliwości prawidłowości postępowania Spółki budzi art. 27 ust. 4 pkt 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że środki transportu jako przedmiot usług najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze stanowią wyjątek co do zasady miejsca świadczenia usług, o którym mowa w art. 27 ust. 3. Skoro według art. 27 ust. 3 i ust. 4 miejscem świadczenia usług z tytułu najmu środków transportu (w tym najem samochodu osobowego) nie jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stały adres zamieszkania to adekwatnie co do powyższego stwierdzenia miejscem świadczenia takich usług jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce stałego zamieszkania.

We wniosku Spółka zawarła następujące pytania:1. Czy uznanie najmu samochodu od kontrahenta niemieckiego jako importu usług i opisanych na wstępie pisma zasad postępowania w tej kwestii jest prawidłowe czy też według art. 27 ust. 3 i ust. 4 stanowi wyjątek od importu usług i nie podlega opodatkowaniu VAT na terenie Polski? 2. Czy niemiecki dostawca usługi powinien rozliczyć z tego tytułu VAT w swoim kraju? Zdaniem Spółki, zawartym we wniosku, z tytułu najmu samochodu nie ma obowiązku podatkowego dla Spółki i że obowiązek ten powstaje u kontrahenta niemieckiego. Mimo, że na rachunku za najem widnieje NIP UE Spółki, obowiązek rozliczenia podatku VAT w tym przykładzie ma świadczący usługę, a więc kontrahent powinien sam naliczyć i rozliczyć VAT od tej usługi na terenie, na którym posiada swoją siedzibę (w tym przypadku w Niemczech).

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w art. 27 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28, które to wyjątki nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie. Wyjątek zawarty w art. 27 ust. 3 w powiązaniu z ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którymi miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku jego braku, stały adres lub miejsce zamieszkania dotyczy świadczenia usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, lecz z wyjątkiem środków transportu. W tym przypadku bowiem miejsce świadczenia usług nie jest określane na zasadach szczególnych, wynikających z ust. 3 art. 27 lecz na zasadach ogólnych, o których mowa w ust. 1 art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika ze stanu faktycznego sprawy, opisanego w przedmiotowym wniosku, Spółka wynajmuje samochód osobowy od kontrahenta z Niemiec. Ponieważ przedmiotem usługi wynajmu jest środek transportu, to miejsce świadczenia tej usługi jest określane zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług ciąży na usługodawcy czyli firmie niemieckiej. Jeżeli usługodawca niemiecki opodatkuje świadczoną przez siebie usługę wynajmu samochodu osobowego, to w podatku od towarów i usług Spółki nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu tej usługi.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj