Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-604/DEC/KW/06
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-604/DEC/KW/06
Data
2006.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
informacja podsumowująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i odliczenia podatku.


W dniu 27.04.2006r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 04.04.2006r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i odliczenia podatku.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż zamierza Pan zakupić towar pochodzący z Francji, którego producent jest podatnikiem VAT i posiada numer NIP na potrzeby wymiany wewnątrzwspólnotowej. Zakupu tego towaru od producenta francuskiego dokonuje firma z terenu Unii Europejskiej, tj. firma brytyjska, zarejestrowana na terytorium Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii PN, ale nie będąca podatnikiem VAT ani nie posiadająca numeru NIP na potrzeby Unii Europejskiej. Następnie towar będzie odkupiony przez Pana. Firma brytyjska wystawi fakturę i jej zapłaci Pan za towar. Pan jest podatnikiem VAT i posiada Pan NIP na potrzeby Unii Europejskiej. Pana sprzedaż w całości jest opodatkowana podatkiem VAT (nie występuje sprzedaż artykułów zwolnionych z VAT). Towar będzie dostarczany bezpośrednio od producenta francuskiego do Pana firmy i w drodze do Polski nie opuści terytorium Unii Europejskiej. Nie ma żadnych umów trójstronnych między Pana firmą, Pana kontrahentem brytyjskim a producentem francuskim. Należy domniemywać, że istnieje umowa między kontrahentem brytyjskim a producentem francuskim. Jej treść i inne dane nie są Panu znane i nie należy przypuszczać, że będą.

We wniosku zawarł Pan następujące pytania:1. Czy daną transakcję z punktu widzenia firmy polskiej traktujemy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie i postępujemy zgodnie z ustawą naliczając VAT należny i odliczają VAT naliczony? Czy też jest to inny rodzaj transakcji? Jeżeli tak, to jaki i jak traktujemy daną transakcję?2. Czy naliczony VAT można odliczyć, gdy w/w towar chce się eksportować poza Unię Europejską?

Pana zdaniem, zawartym we wniosku, w przypadku otrzymania faktury od dostawcy, tj. firmy brytyjskiej, w której nie zostanie podany jego unijny nr VAT lub nie będzie wyspecyfikowana kwota VAT naliczonego, istnieje konieczność wyliczenia tej kwoty VAT przez kupującego czyli Pana i uwzględnienia go w deklaracji podatkowej za właściwy okres rozliczeniowy jako podatku należnego. Wartość towaru podaną w fakturze dostawcy należy przyjąć za wartość brutto i kwotę podatku VAT naliczyć "od góry", tak jak ma to miejsce w przypadku obliczania podatku należnego od otrzymanych zaliczek. Dokumentem wyliczeniowym do zaksięgowania powinna być faktura wewnętrzna taka jaką stosuje się np. w przypadku obliczania VAT należnego od towarów przekazanych na cele reklamy lub darowizn. Ponieważ towar nie opuszcza Unii Europejskiej nic nie wskazuje na to, żeby zastosować procedurę celną SAD. Ponieważ nie dysponuje Pan numerem unijnym VAT kontrahenta nie może Pan złożyć stosownej deklaracji VAT UE. Tak obliczony podatek VAT można będzie w przypadku dalszej odsprzedaży towaru odliczyć na zasadach ogólnych obowiązujących w stosunku do towaru zakupionego, który w cenie zawiera podatek VAT. Dotyczy to zarówno przypadków odsprzedaży eksportowej (tj. sprzedaży poza Unię Europejską udokumentowanej stosownym SAD) jak i krajowej, gdyż obie są opodatkowane (eksport 0%, kraj wg stosownej dla danego towaru stawki).

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Z kolei w myśl art. 9 ust. 1, 2 pkt 1 lit. a), pkt 2 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że:a) nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, tj. prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnikab) dokonujący dostawy towarów jest również takim podatnikiem jak określony powyżej nabywca towarów.

Jednakże w art. 10 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podano przypadki, w których nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 2. Z treści Pana wniosku nie wynika, aby opisana transakcja miała dotyczyć towarów wymienionych w art. 10 ustawy o podatku od towarów i usług lub dostawca towarów czyli firma brytyjska był jednym z podatników określonych w w/w art. 10. Podał Pan tylko, iż nie jest on podatnikiem VAT i nie posiada numeru NIP unijnego. W związku z powyższym należy przyjąć, że nie mają tu miejsca przesłanki pozwalające wyłączyć przedmiotową transakcję z opodatkowania jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.Tym samym jest Pan zobowiązany obliczyć podatek należny przy zastosowaniu art. 31 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Jako podstawę powinien Pan przyjąć kwotę, którą Pan zapłaci dostawcy towaru czyli firmie brytyjskiej. Kwota ta będzie dla Pana wartością netto a nie wartością brutto, jak podał Pan w piśmie z dnia 24.07.2006r., stanowiącym uzupełnienie wniosku. Na powyższą okoliczność wystawi Pan fakturę wewnętrzną, o której mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Tak obliczony i wykazany w deklaracji VAT-7 podatek należny będzie Pan mógł jednocześnie odliczyć jako podatek naliczony, gdyż w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego, między innymi, z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a z ust. 1 art. 86 wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedmiotem Pana działalności będzie eksport towarów i dostawa krajowa, a są to czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w myśl art. 5 w/w ustawy.

Ponadto, zgodnie z art. 100 ustawy o podatku od towarów i usług, w opisanej sprawie jest Pan zobowiązany złożyć informację podsumowującą o dokonanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, pomimo, iż kontrahent brytyjski nie posiada numeru NIP unijnego. Art. 100 w/w ustawy, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie uzależnia obowiązku złożenia informacji podsumowującej od zarejestrowania dostawcy jako podatnika VAT UE. Do składanej informacji należy dołączyć wyjaśnienie, że kontrahent nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania niniejszej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj