Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-30/06/SG
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-30/06/SG
Data
2006.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
zaliczka


Pytanie podatnika
Wnioskiem z dnia 27.03.2006 r Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej sposobu rozliczenia zaliczki w eksporcie towarów . Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie eksportu produktów spożywczych do Kanady i Stanów Zjednoczonych . Z tytułu eksportu w miesiącu sierpniu i listopadzie 2005 r otrzymał od swoich kontrahentów przedpłaty wynoszące 100 % należności .Pierwsza zaliczka wpłynęła w dniu 28.08.2005 r , a eksport nastąpił w dniu 04.09.2005 r, druga zaliczka wpłynęła w dniu 25.11.2005 r a eksport nastąpił w dniu 21.12.2005 r W piśmie Podatnik pyta czy w przedstawionej wyżej sytuacji należy wystawić fakturę na zaliczkę z tytułu eksportu. Zdaniem Podatnika w obydwu przypadkach obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki jak i właściwego eksportu powstał w tym samym miesiącu dlatego nie wystawiał faktury na zaliczkę lecz fakturę eksportową na podstawie dokumentu SAD. gdyż obrót wykazany na podstawie faktury zaliczkowej nie uprawnia do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni.


Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty . Jednakże zgodnie z art.19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności , w szczególności przedpłatę , zaliczkę , ratę , obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części . Powyższy przepis zgodnie z art. 19 ust. 12 w brzmieniu obowiązującym od 1.06.2005 r stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów , jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu sześciu miesięcy , licząc od dnia otrzymania części należności .

Z powyższego wynika , iż obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania zaliczki w eksporcie towarów jest uwarunkowany koniecznością wywozu towaru w terminie 6 miesięcy . Tak więc otrzymanie zaliczki w eksporcie , niezależnie od jej wysokości , uprawnia podatnika do zastosowania stawki 0% , ale tylko wówczas , gdy nastąpi wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w wyżej określonym terminie .

Jednocześnie przepisy ustawy jak i przepisy wykonawcze do niej nakładają na podatnika obowiązek wystawiania faktur dokumentujących poszczególne zdarzenia gospodarcze :zgodnie z art. 106 ust. 1, 2 i 3 ustawy podatnicy , o których mowa w art. 15 , są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży , datę dokonania sprzedaży , cenę jednostkową bez podatku , podstawę opodatkowania , stawkę i kwotę podatku , kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy , z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , zaliczkowego zwrotu podatku , wystawiania faktur , sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 90 poz. 798 z późn. zm.) zwanego dalej rozporządzeniem fakturę wystawia nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi , z zastrzeżeniem § 14 i 15 . W myśl § 14 ust. 1 rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności , w szczególności przedpłatę , zaliczkę zadatek , ratę , fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia , w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2

Mając na uwadze powyższe unormowania oraz stan faktyczny , z którego wynika , iż Podatnik otrzymał na poczet eksportu , eksport właściwy nastąpił w tym samym miesiącu co otrzymanie zaliczki ( w ciągu 7 dni od otrzymania zaliczki lub po tym terminie ) był zatem zobowiązany w terminie 7 dni od daty otrzymania zaliczek wystawić faktury dokumentujące ten fakt , z zastosowaniem stawki podatku od towarów i usług 0% . Obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej istnieje zawsze w przypadku otrzymania zaliczki wywołującej obowiązek podatkowy i to niezależnie od tego , czy wydanie towaru i sam eksport nastąpi w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki , czy tez później .Otrzymane zaliczki należy wykazać w deklaracji VAT-7 za okres , w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tych zaliczek .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj