Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1001/12/MD
z 6 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1001/12/MD
Data
2012.11.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
nabycie wierzytelności
świadczenie nieodpłatne
świadczenie usług


Istota interpretacji
Opodatkowanie czynności otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2012 r. (data wpływu 20 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności otrzymania darowizny w postaci wierzytelności - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 20 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca wraz z pozostałymi spółkami zależnymi (razem z Wnioskodawcą zwane „Spółki Zależne PGK”) oraz spółką dominującą („Spółka Dominująca PGK”, razem ze Spółkami Zależnymi PGK, zwane „Spółki PGK”), utworzyła podatkową grupę kapitałową („PGK”) w rozumieniu art. la ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez Spółki PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK, Spółka Dominująca PGK zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Spółka Dominująca PGK będzie spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w rozumieniu art. 1a ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, będzie dochodziło pomiędzy Spółkami Zależnymi PGK oraz pomiędzy Spółkami Zależnymi PGK a Spółką Dominującą PGK do transakcji nabycia/zbycia składników majątku (np. w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach przedsiębiorstwa lub jako poszczególnych składników majątku, etc. - „Składniki Majątku”).

Dodatkowo, w okresie funkcjonowania PGK, między Spółkami PGK, w szczególności na rzecz Wnioskodawcy, mogą być dokonywane darowizny w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/i wierzytelności własnej, np. przysługującej jednej Spółce PGK, zbywającej Składniki Majątku wobec innej Spółki PGK, która nabyła ww. aktywa („Wierzytelność”).

Przed dokonaniem ww. darowizny na rzecz Wnioskodawcy, Wierzytelność zostanie zarachowana na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako przychód należny w Spółce PGK, dokonującej przekazania darowizny („Spółka PGK Przekazująca Darowiznę ") z tytułu ww. sprzedaży Składników Majątku tej Spółki PGK na rzecz innej Spółki PGK (członka tej samej PGK). Dłużnikiem z tytułu Wierzytelności nie będzie Wnioskodawca.

Wierzytelność będąca przedmiotem darowizny rzeczowej nie zostanie przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę odpisana jako przedawniona, jak również nie zostanie odpisana przez tę Spółkę PGK jako nieściągalna dla celów podatkowych. Wnioskodawca zakłada, iż wartość rynkowa przedmiotowej Wierzytelności będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę darowizny w postaci Wierzytelności Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) podlega opodatkowaniu VAT...


Zdaniem Spółki, zgodnie z normą art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, przy czym:


  1. ilekroć w przepisach ustawy VAT jest mowa o towarach, to zgodnie z jej art. 2 pkt 6, rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii;
  2. przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:


  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  • zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania
  • czynności lub sytuacji orazświadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego darowizny w postaci Wierzytelności Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) nie podlega opodatkowaniu VAT.

Dodatkowo, zgodnie z unormowaniami zawartymi w treści art. 8 ust. 2 ustawy VAT, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie ww. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie bowiem z normą art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub Jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W świetle powyższego, dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na podstawie ww. art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy VAT, należy ustalić cel takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie wpisywało się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, to przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług nie zostanie spełniona. Zatem, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Mając na uwadze takt, iż nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę będzie związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem, to jako takie nie powinno być traktowane dla celów opodatkowania VAT jako odpłatne świadczenie usług.


W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż:


  1. przekazanie Wnioskodawcy przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę w drodze darowizny Wierzytelności ma charakter świadczenia jednostronnego i ma na celu wyłącznie obdarowanie Wnioskodawcy, nie zaś uzyskanie od Wnioskodawcy przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego - a tym samym;
  2. otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna nie może być uznana za wynagrodzenie należne Wnioskodawcy za jakiekolwiek świadczenie Wnioskodawcy na rzecz Spółki PGK Przekazującej Darowiznę, ani za jakąkolwiek inną czynność podlegającą opodatkowaniu VAT;
  3. nabycie Wierzytelności przez Wnioskodawcę będzie związane z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem;


to bezsprzecznie otrzymanie wierzytelności w drodze darowizny nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.


W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez niego darowizny w postaci Wierzytelności Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe - przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP2/443-132/12-6/KG.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z dnia 2011 r. Nr 177, poz. 1054) - dalej ustawa - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...),


Jak stanowi art. 8 ust 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: ,


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


Definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Na zachowanie to składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).


Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:


  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.


Dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanki uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie są spełnione. Zatem, aby nieodpłatne świadczenie usług (w cywilistycznym rozumieniu) uznać za świadczenie odpłatne, podlegające opodatkowaniu na gruncie przepisów z zakresu podatku od towarów i usług, musi być ono realizowane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w okresie funkcjonowania podatkowej grupy podatkowej (PGK), między Spółkami PGK, w szczególności na rzecz Spółki, mogą być dokonywane darowizny w postaci wierzytelności własnej, np. przysługującej jednej Spółce PGK, zbywającej Składniki Majątku wobec innej Spółki PGK, która nabyła ww. aktywa

Na tym tle Spółka powzięła wątpliwość dotyczącą opodatkowania czynności otrzymania darowizny w postaci wierzytelności.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje z zakresu podatku od towarów i usług potwierdzić należy stanowisko Spółki, iż otrzymanie przez nią darowizny w postaci wierzytelności jednej Spółki PGK wobec innej Spółki PGK (członków tej samej podatkowej grupy kapitałowej) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W tej bowiem sytuacji brak będzie wzajemności świadczeń, która przesądzałaby o pojawieniu się odpłatności, a - co do zasady - tylko czynności odpłatne (w tym odpłatne usługi) podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zasadne jest również stanowisko Spółki, że na gruncie niniejszej sprawy nie wystąpi obowiązek opodatkowania ww. zdarzenia na zasadach określonych w art. 8 ust. 2 ustawy.

Końcowo informuje się, że niniejsza interpretacja jest rozstrzygnięciem wyłącznie w indywidualnej sprawie Spółki i nie rozstrzyga w zakresie sytuacji prawnopodatkowej spółki dokonującej darowizny wierzytelności. A zatem interpretacja nie ma mocy wiążącej dla podmiotu darowującego, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie. W konsekwencji regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania do tego podmiotu.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2012 r poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj