Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-139/06/SG/1
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-139/06/SG/1
Data
2007.01.08



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dywidendy
podstawa opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
1)czy otrzymana w 2007 roku dywidenda nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania Spółki, w oparciu o przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz2)czy Spółka ma możliwość dokonywania odliczenia kwoty 19% zryczałtowanego podatku od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego za 2007r.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 02.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.10.2006r.), uzupełnionego o opłatę skarbową w dniu 17.11.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj.1)czy otrzymana w 2007 roku dywidenda nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania Spółki, w oparciu o przepis art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz2)czy Spółka ma możliwość dokonywania odliczenia kwoty 19% zryczałtowanego podatku od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego za 2007r.,Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że jest ona 100% akcjonariuszem innej spółki z grupy. W związku z tym Spółce w 2007r. zostanie wypłacona dywidenda. Wypłata dywidendy, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostanie pomniejszona o zryczałtowany 19% podatek na podstawie art. 22 ust. 1 tej ustawy. W związku z powyższym Spółka zwraca się o potwierdzenie prawidłowości zastosowania przepisów prawa podatkowego przy rozliczaniu otrzymywanej dywidendy, w szczególności:1)czy otrzymana dywidenda nie będzie zwiększała podstawy opodatkowania Spółki, na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,2)czy Spółka będzie miała możliwość dokonania odliczenia kwoty 19% zryczałtowanego podatku od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego za 2007r.

Stanowisko Spółki

Zdaniem Spółki, wypłata w 2007r. dywidendy w kwocie brutto, zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie dochodem, który nie zwiększy podstawy opodatkowania Spółki za 2007r. Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 1 w/w ustawy Spółka będzie miała możliwość odliczenia kwoty 19% zryczałtowanego podatku od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego za 2007r.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, stosownie do ust. 3 pkt 2 w/w artykułu, nie uwzględnia się m.in. przychodów wymienionych w art. 22, tj. z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymanie dywidendy wiąże się z koniecznością pobrania przez wypłacającego tę dywidendę tzw. zryczałtowanego podatku dochodowego. Na podstawie art. 22 ust. 1 cyt. ustawy podatek dochodowy od dochodów z dywidend, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu. Ustęp 2 nie znajduje w tym miejscu zastosowania, bowiem osobą, od której Spółka otrzymuje dywidendę, nie należy do podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 2 w/w ustawy.

Pobrany i przekazany przez płatnika podatek od dywidendy stosownie do art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odlicza się od kwoty podatku, obliczonego zgodnie z art. 19 tej ustawy, tj. opłacanego na "zasadach ogólnych". W razie braku możliwości odliczenia w roku podatkowym, kwotę podatku można odliczyć w następnych latach podatkowych, pod warunkiem, że podatnik uzyskuje dochody, od których deklaruje podatek dochodowy. Na przykład w sytuacji, gdy spółka osiąga dochód wyłącznie z kapitałów pieniężnych opodatkowanych ryczałtowo, odliczenie zapłaconego od nich podatku nie będzie możliwe z uwagi na niewystąpienie dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a w konsekwencji również należnego od niego podatku.Wobec powyższego, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującymi na dzień złożenia niniejszego wniosku, ustalając podstawę opodatkowania należało wyłączyć z niej wartość otrzymanej dywidendy, zaś podatek należny za rok podatkowy można było pomniejszyć o wartość podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy.Z dniem 01.01.2007r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych została znowelizowana. Niniejsza nowela została wprowadzona ustawą z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 217, poz. 1589). Zmiana objęła m.in. art. 23 ustawy, dotyczący uprawnienia podatnika do odliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od otrzymanej dywidendy. Powołany przepis, zgodnie z art. 1 pkt 23 w/w ustawy z dnia 16.11.2006r. został uchylony, tym samym z dniem 01.01.2007r. nie jest możliwe dokonywanie odliczeń podatku od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku opłacanego na "zasadach ogólnych". Prawo do odliczeń w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31.12.2006r. na podstawie art. 7 ust. 1 tej ustawy pozostawiono jedynie podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2007r. nabyli to prawo. Zatem w świetle zmienionych przepisów, jeżeli Spółce w 2007r. zostanie wypłacona dywidenda, potrąconego od niej podatku nie będzie można odliczyć od podatku należnego za 2007r. obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast nie uległa zmianie zasada wyrażona w art. 7 ust. 3 w/w ustawy, zgodnie z którą przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m. in. przychodów wymienionych w art. 22.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj