Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/415/12/06
z 14 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/415/12/06
Data
2006.07.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc zagraniczna
wynagrodzenie brutto


Pytanie podatnika
czy dochody Pani zatrudnionej bezpośrednio przy realizacji celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy zagranicznej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego ? -26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 , art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa / Dz . U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późń. zm . / stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 26.04.2006 r. / data wpływu do urzędu 04.05.2006r. /, uzupełnionym w dniu 19.06.2006r. uznaję za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 26.04.2006r. zwróciła się Pani do tut. Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła Pani następujące fakty: W dniu 15.11.2005r. zawarła Pani umowę o pracę z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego / powierzone obowiązki – nauczyciel / bezpośrednio przy realizacji projektu „ Ośrodki przedszkolne – szansa na dobry start „ – finansowanego w 75 % z bezzwrotnej pomocy zagranicznej - Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 25 % z krajowego wkładu publicznego. Według załączonego do wniosku pisma z dnia 26 maja 2006 r. Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, jako beneficjent zawarła w dniu 24 czerwca 2005 r. z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu umowę na realizację projektu „ Ośrodki przedszkolne – szansa na dobry start”. Zatrudnieni w ramach projektu nauczyciele, logopedzi i psychologowie finansowani są w całości z powyższego projektu.

W związku z tym zwróciła się Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem , czy dochody Pani zatrudnionej bezpośrednio przy realizacji celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego ... -formułując własne stanowisko w sprawie, iż wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę do realizacji programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r – Ordynacja podatkowa / Dz . U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późń. zm./, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnikurzędu skarbowego /.../ na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco: Stosownie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000 r Nr 14 , poz. 176 z późn. zm./ wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody otrzymane przez podatnika , jeżeli:a/ pochodzą z rządów państw obcych , organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań , rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami , organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów , właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadku gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, orazb/podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności z związku z realizowanym przez niego programem.

Z powyższego wynika , że aby skorzystać ze zwolnienia dochodów od podatku na podstawie powyższego przepisu, muszą być spełnione łącznie dwie przesłanki:środki finansowe muszą pochodzić od rządów państw obcych, instytucji finansowych itd.,podatnik musi bezpośrednio realizować cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 27.06.2003 r. znak: PB5/IMD-033-21-1128/03 dochody pracowników bezpośrednio realizujących cel programu w ramach innej umowy zawartej z osobą prawną ( na przykład umowy zlecenia), która pierwsza otrzymała bezzwrotną pomoc zwolnioną od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że osoby te realizują cel programu. Powyższe oznacza, że dochody pochodzące ze środków pomocowych będą zwolnione z podatku nie tylko, gdy trafią do pierwszego beneficjenta, ale również w przypadku otrzymania ich przez podatników będących osobami fizycznymi( np. pracowników, zleceniobiorców ), którzy bezpośrednio realizują program objęty pomocą.

W odniesieniu do przestawionego stanu faktycznego beneficjentem pomocy jest w tymprzypadku Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego , w której jest Pani zatrudniona. Zatem uznać należy , że dochody Pani ze stosunku pracy w części sfinansowanej ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej tj. 75 % - korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile pracodawca będzie w stanie wykazać w jakiej wysokości wynagrodzenie jest wypłacane z bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Reasumując stanowisko Pani zawarte we wniosku należy uznać za prawidłowe, o ile przedstawiony stan faktyczny zgodny jest ze stanem rzeczywistym. Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj