Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DPD 415-14/06
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DPD 415-14/06
Data
2007.01.11



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
miejsce pracy
oddelegowanie pracownika
przychody ze stosunku pracy


Pytanie podatnika
Czy przychód osiągnięty z tytułu wykonywania pracy w Niemczech, mimo nie pobierania z tego tytułu zaliczki na podatek powinien być wykazany w deklaracji PIT-11/8B?


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W Spółce (Agencji Pracy Tymczasowej) część zatrudnionych pracowników to pracownicy tymczasowi, świadczący pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika – pracodawca użytkownik jest podmiotem polskim – spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Praca niektórych osób spośród pracowników tymczasowych świadczona jest poza granicami Polski, dokładnie na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Jest to efektem realizacji kontraktu – umowy zawartej między pracodawcą użytkownikiem, a podmiotem niemieckim na rzecz którego pracodawca użytkownik realizuje umówiony kontrakt. Podmiot niemiecki jest samobilansującym się oddziałem pracodawcy użytkownika. Fakt świadczenia pracy przez pracowników poza granicami Polski wynika wprost z treści umów o pracę zatrudnionych przez Spółkę pracowników tymczasowych. Z zawartych umów o pracę wynika wyraźnie, że praca świadczona jest na terenie Niemiec – w przedmiotowych umowach wskazany jest konkretny adres w Niemczech pod którym świadczona jest praca. Umowy o pracę w Niemczech zawarte są na różne okresy od 3 miesięcy do 11 miesięcy. Na obecną chwilę niektórzy z pracowników przekroczyli okres pracy w Niemczech w tym roku kalendarzowym powyżej 183 dni. Należy podkreślić, że w Niemczech podatek od wynagrodzeń tych pracowników pobierany jest i przekazywany do stosownego urzędu już pierwszego dnia pracy. Podatek do niemieckiego urzędu skarbowego przekazuje w imieniu tych pracowników podmiot niemiecki (tj. samobilansujący się oddział pracodawcy użytkownika – spółki polskiej). Spółka uważa, iż od wynagrodzeń pracowników wykonujących pracę na terenie Niemiec nie powinna pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku z powyższym Spółka pyta, czy przychód osiągnięty z tytułu wykonywania pracy w Niemczech, mimo nie pobierania z tego tytułu zaliczki na podatek powinien być wykazany w deklaracji PIT-11/8B ?

Zdaniem Wnioskodawcy przychód osiągnięty z tytułu wykonywania pracy w Niemczech, mimo nie pobierania z tego tytułu zaliczki na podatek i tak powinien być wykazany w deklaracji PIT-11/8B, ponieważ pracownik na podstawie tego przychodu jest zobowiązany rozliczyć się w zeznaniu rocznym wg tzw. metody wyłączenia z progresją, uwzględniając przy tym wartość podatku dochodowego zapłaconego na terenie Niemiec.

Po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn.zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl art. 31 powyższej ustawy osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dale „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Jednakże w przypadku pracowników oddelegowanych do pracy za granicą, zasady opodatkowania przychodów wymienionych w art. 12 powyższej ustawy (m.in. ze stosunku pracy) modyfikują umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, o czym stanowi art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż wynagrodzenia pracowników oddelegowanych do pracy za granicą podlegają opodatkowaniu w Niemczech i Spółka od tych przychodów nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota wynagrodzeń oddelegowanych pracowników, z uwagi na to, iż podlega opodatkowaniu w Niemczech, w Polsce jest zwolniona od podatku.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych – imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru, z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera przepisu, który zwalniałby pracodawcę z obowiązku wystawienia informacji PIT-11/8B w sytuacji, gdy pracownik osiąga przychody z pracy wykonywanej za granicą.

Na Spółce ciąży zatem obowiązek sporządzenia i przesłania w ustawowym terminie pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji o wysokości uzyskanego przez pracownika dochodu oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Informacja PIT-11/8B jest dokumentem umożliwiającym podatnikowi złożenie poprawnego zeznania rocznego.

Zatem, aby pracownik posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej mógł wywiązać się z obowiązku wynikającego z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczając dochody za dany rok podatkowy, pracodawca powinien poinformować pracownika również o wysokości uzyskanego przez niego dochodu za granicą.

W informacji PIT-11/8B jako wynagrodzenie otrzymane przez pracownika za granicą przyjmuje się sumę wynagrodzeń w walucie obcej przeliczonej na złote według kursów z dnia wypłaty, stosownie do zasad wskazanych w art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym przepisem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu o którym mowa wyżej, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj