Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-443/DEC/MW/06
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-443/DEC/MW/06
Data
2006.05.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności


Słowa kluczowe
korekta faktury
nieściągalność
wierzytelność


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Strona będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wynajęła spółce lokal użytkowy na podstawie umowy najmu z dnia 04. 05. 2005 r. Najemca lokalu - spółka nie regulował czynszu ani opłat eksploatacyjnych ustanowionych w powyższej umowie. Pozwem z dnia 15. 11. 2005 r. Strona wystąpiła do Sądu o eksmisję Spółki z lokalu oraz o zapłatę należnego czynszu. W dniu 20. 01. 2006 r. Strona uzyskała wyrok nakazujący eksmisję spółki i uwzględniający żądanie zaległego czynszu w kwocie 17. 743, 35 zł. Od komornika Strona uzyskała informację, że spółka ma wielu wierzycieli i jej sytuacja finansowa nie rokuje wyegzekwowania należności zasądzonych wyrokiem. Strona stwierdza, że płacąc należny VAT od wystawionych faktur poniosła straty, bowiem nie otrzymała do tej pory i najprawdopodobniej nigdy nie otrzyma należnej zapłaty.

W związku z wątpliwościami odnośnie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Strona prosi o interpretację czy przedstawiona sytuacja uprawnia ją do dokonania korekty deklaracji VAT - 7 o podatek VAT należny z tytułu nie zapłaconego czynszu i opłat związanych z najmem na podstawie art. 89 a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i czy może dokonać wyżej wymienionych czynności za okres od daty zmiany przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, tj. od dnia 01. 06. 2005 r., czy także za okres przed ich zmianą?

Zdaniem Strony przedstawiona sytuacja uprawnia ją do dokonania korekty deklaracji VAT - 7 o podatek należny z tytułu nie zapłaconego czynszu i opłat związanych z najmem za okres od daty zmiany przepisów, tj. od dnia 01. 06. 20005 r.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy uprzejmie informuje, że nowelizacja z dnia 21.04.2005 r. ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w zasadniczej części w życie z dniem 01.06.2005 r. wprowadziła w Dziale IX nowy Rozdział 1a zatytułowany "Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności". Zgodnie z przepisami tego rozdziału art. 89 a ust. 1 podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2-7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna. Jednocześnie ust. 2 wyżej cytowanego artykułu ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki: 1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji; 2) wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;3) wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni; 4) wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte; 5) od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura;6) wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie. Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 756) przepisy dotyczące nieściągalnych wierzytelności mają zastosowanie wyłącznie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie noweli ustawy z dnia 21.04.2005r. tj. do wierzytelności powstałych od dnia 01.06.2005r.

Biorąc powyższe pod uwagę możliwość skorygowania przez podatnika podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju istnieje w przypadku wierzytelności uznanych jako nieściągalne stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w nawiązaniu do ust. 1 pkt 20 tej ustawy za wierzytelności odpisane jako nieściągalne uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana:1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo2) postanowieniem sądu o:a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lubb) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a), lubc) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Strona nie posiada dokumentów, które uprawdopodobniłyby nieściągalność wierzytelności, co pozwoliłoby zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, iż nie zostały dochowane warunki określone w art. 89 a ust. 1 i ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przedstawiona we wniosku sytuacja przez Stronę nie uprawnia Jej do dokonania korekty deklaracji VAT - 7 o podatek należny w odniesieniu do niezapłaconych należności, a tym samym Strona nie ma możliwości dokonania tej korekty za okres od 01. 06. 2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj