Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-97/06/JW
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-97/06/JW
Data
2006.12.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
bezpieczeństwo i higiena pracy
szkolenie pracownicze
usługi doradcze


Pytanie podatnika
Czy wykonując usługi zakwalifikowane PKWiU 74.14.15-00.00 należy stosować stawkę VAT 22%, natomiast usługi zakwalifikowane do PKWiU 80.42.20-00 należy stosować stawkę zwolnioną z podatku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25.09.2006 r. (12.10.2006 r. data wpływu do tut. organu podatkowego) – o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług tj. w sprawie określenia czy wykonując usługi zakwalifikowane PKWiU 74.14.15-00.00 należy stosować stawkę VAT 22%, natomiast usługi zakwalifikowane do PKWiU 80.42.20-00 należy stosować stawkę zwolnioną z podatku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.10.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek z dn. 25.09.2006 r. Podatnika – o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par. 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: kompleksowe usługi na zlecenie podmiotu gospodarczego w zakresie BHP, PPOŻ w skład, której wchodzi: doradztwo konsultacje i nadzór w zakresie przestrzegania przepisów BHP, PPOŻ, sporządzanie dokumentacji powypadkowej, opracowywanie instrukcji BHP, PPOŻ, szkolenie pracowników w zakresie BHP, PPOŻ. Usługa ta została sklasyfikowana przez Urząd Statystyczny w Łodzi PKWiU 74.14.15-00.00. Natomiast szkolenia wstępne i okresowe w zakresie BHP, PPOŻ oraz organizowanie szkoleń dot. uprawnień energetycznych bez prowadzenia kompleksowej usługi służby BHP, PPOŻ w konkretnym zakładzie PKWiU 80.42.20-00. Ponadto Wnioskodawca stwierdził, iż prowadzi książkę przychodów i rozchodów i jest podatnikiem podatku VAT.

Zapytanie:

Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie interpretacji w przedstawionej sprawie.

Własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem Podatnika wykonując usługi zakwalifikowane PKWiU 74.14.15-00.00 stosuje stawkę VAT 22%, natomiast usługi zakwalifikowane do PKWiU 80.42.20-00 stosuje stawkę zwolnioną z podatku.

Ocena prawna:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy o podatku VAT usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 przedmiotowego załącznika tj. w „Wykazie usług zwolnionych od podatku” wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 80 („ex” oznacza, że zwolnienie dotyczy danej usługi z danego grupowania) – usługi w zakresie edukacji.

Z powyższego przepisu wynika, iż zwolnione z podatku od towarów i usług są wszystkie usługi wymienione w dziale 80 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik świadczy usługi zakwalifikowane do PKWiU 74.14.15-00.00 (doradztwo, konsultacje i nadzór w zakresie przestrzegania przepisów BHP, PPOŻ, sporządzanie dokumentacji powypadkowej, opracowywanie instrukcji BHP, PPOŻ, szkolenie pracowników w zakresie BHP, PPOŻ), oraz PKWiU 80.42.20-00 (szkolenia wstępne i okresowe w zakresie BHP, PPOŻ oraz organizowanie szkoleń dot. uprawnień energetycznych-bez prowadzenia kompleksowej usługi służby BHP, PPOŻ w konkretnym zakładzie).

W świetle obowiązujących przepisów przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy uwzględniać klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi.

Tut. organ podatkowy zauważa, iż przyjął, że podane we wniosku rodzaje działalności sklasyfikowano zgodnie z powyższym.

Reasumując tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku, iż usługi zakwalifikowane do PKWiU 80.42.20-00 (tj. szkolenia wstępne i okresowe w zakresie BHP, PPOŻ oraz organizowanie szkoleń dot. uprawnień energetycznych-bez prowadzenia kompleksowej usługi służby BHP, PPOŻ w konkretnym zakładzie) są zwolnione z podatku VAT zgodnie z wykazem usług zwolnionych poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy VAT, natomiast usługi zakwalifikowane do PKWiU 74.14.15-00.00 (tj. doradztwo konsultacje i nadzór w zakresie przestrzegania przepisów BHP PPOŻ, sporządzanie dokumentacji powypadkowej, opracowywanie instrukcji BHP, PPOŻ szkolenie pracowników w zakresie BHP, PPOŻ) są opodatkowane 22% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj