Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grajewie
PV-443/5250/GK-1/1-I/07
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV-443/5250/GK-1/1-I/07
Data
2007.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Grajewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
leasing
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo od miesiąca września 2006 r. do miesiąca wygaśnięcia umowy leasingowej odliczać od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących poszczególne opłaty leasingowe?


W dniu 23.10.2006r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Przedstawiając stan faktyczny nadmienił Pan, że prowadzi samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i zobowiązany jest Pan w 2006r. do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny zobowiązany do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług. W ramach tej działalności w dniu 22 sierpnia 2006r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego maszyny do robót budowlanych SXP Laser Screed, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Na podstawie w/w umowy jest Pan zobowiązany do zapłaty opłaty wstępnej w kwocie brutto 33.398,42zł oraz kaucji w celu zabezpieczenia prawidłowego przebiegu odbioru przedmiotu leasingu oraz podpisania protokołu odbioru, nazwanej przez Pana ratą leasingową, w kwocie brutto 300.585,74 zł, która jest kilkakrotnie wyższa od pozostałych rat leasingowych, wpłacanych miesięcznie, wynoszących 23.929,19zł.

W tym stanie faktycznym powziął Pan wątpliwość, czy przysługuje Panu prawo od miesiąca września 2006 do miesiąca wygaśnięcia umowy leasingowej odliczać od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących poszczególne opłaty leasingowe.

Powołując się na fakt, iż przedmiotowe wydatki bezspornie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, uznał Pan, iż na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ma Pan prawo odliczyć od podatku należnego za poszczególny miesiąc rozliczeniowy podatek naliczony wynikający z faktur VAT za poszczególne opłaty leasingowe w okresie trwania umowy.

Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, iż w rozpatrywanej sprawie mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego :

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 zpóźn. zm.) zwanej dalej "ustawą o VAT", w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, z tym że powyższe wyłączenie nie ma zastosowania do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, tj. towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów (art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT ).

Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy o VAT zasadą jest, że prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (...), a jeżeli nie dokona obniżenia podatku w w/w terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz to, że opłata wstępna i raty, w tym kaucja nazwana przez Pana ratą leasingową, stanowią koszty uzyskania przychodów (kwestię ich zaliczalności do kosztów uzyskania przychodów wyjaśniono w postanowieniu PD-415/5250/GK-1/XXII-1/06/07 z dnia 11.01.2007 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie uznał, że jeżeli we wrześniu 2006 r. oraz kolejnych okresach rozliczeniowych zostaną spełnione wszystkie warunki określone w powołanych wyżej przepisach, ma Pan prawo do obniżania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących opłatę wstępną oraz raty leasingowe wynikające z umowy leasingu środka trwałego wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższego, przedstawione przez Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj