Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/1-4151/40/06
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/1-4151/40/06
Data
2007.01.09



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc finansowa
pomoc zagraniczna
środki pomocowe
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Podatnik zawarł umowę zlecenia z firmą I. na realizację określonych zadań; zgodnie z umową środki, z których jest finansowane wynagrodzenie "pochodzą z budżetu PHARE, a firma I. jest ich dysponentem". Czy dochody z tytułu tej umowy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie z dnia 4.05.2006 r., znak: US-I/413-4/06, w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2006 r. za prawidłowe, o ile wnioskodawca bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Pismem z dnia 16.03.2006 r. pan Marek R. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 25.01.2006 r. podatnik zawarł umowę zlecenie z firmą I. sp. z o.o. na realizację określonych w tej umowie zadań. Zgodnie z umową środki, z których jest finansowane wynagrodzenie "pochodzą z budżetu PHARE, a firma I. jest ich dysponentem". W tym stanie faktycznym pan Marek R. zwrócił się z zapytaniem: czy dochody z tytułu przedstawionej we wniosku umowy zlecenia z firmą I. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zdaniem wnioskodawcy zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno dochody pracowników uzyskane na podstawie umowy o pracę, jak również dochody osób bezpośrednio realizujących cel programu w ramach umowy zlecenia lub o dzieło, zawartej z podmiotem, który pierwszy otrzymał bezzwrotną pomoc.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaczowie postanowieniem z dnia 4.05.2006 r., znak: US-I/413-4/06, uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy stwierdził, że zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy jedynie podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Zatem nie dotyczy ono wynagrodzeń i innych świadczeń, uzyskiwanych przez osoby, którym bezpośredni beneficjent środków pomocowych zlecił (jako podwykonawcom) wykonanie określonych czynności przy realizacji ww. programu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po dokonaniu analizy wniosku z dnia 16.03.2006 r. oraz treści postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaczowie z dnia 4.05.2006 r., znak: US-I/413-4/06, zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym wyżej przepisie może być zatem zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj.:

  1. środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych (...); dotyczy to także sytuacji, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy,
  2. praca wykonywana przez podatnika służy realizacji celu określonego programem finansowanym z bezzwrotnej pomocy.

Z przedmiotowego zwolnienia mogą więc korzystać nie tylko podatnicy, którzy otrzymali środki pomocowe bezpośrednio od rządu państwa obcego, czy organizacji międzynarodowej albo międzynarodowej instytucji finansowej ale także podatnicy, którzy otrzymali środki finansowe za pośrednictwem instytucji uprawnionej do ich rozdzielania.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej jako beneficjenci środków pomocowych nie mogą samodzielnie realizować prac finansowanych z programu pomocy bezzwrotnej, w związku z czym prace te wykonują osoby fizyczne, bezpośrednio realizujące cel programu. Wobec powyższego w sytuacji, gdy beneficjent pomocy zawarł umowy (o pracę, zlecenia lub o dzieło itp.) z osobami bezpośrednio realizującymi cel programu pomocowego, dochody uzyskane przez te osoby korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wskazane powyżej zwolnienie nie obejmuje: dochodów osób, którym podatnik (osoba fizyczna) bezpośrednio realizujący cel programu, zlecił wykonywanie określonych czynności oraz dochodów osób wykonujących, w ramach określonego programu, czynności pomocnicze, techniczne i obsługi niemerytorycznej itp. O tym, czy przedmiot zawartej umowy (w niniejszej sprawie umowy zlecenia) służy bezpośredniej realizacji celu programu finansowanego ze środków pomocowych, czy też ma tylko charakter pośredni decyduje treść konkretnego programu pomocowego oraz zawartych na jego podstawie umów z konkretnymi osobami fizycznymi.

W przedmiotowej sprawie I. sp. z o.o. zawarła z panem Markiem R. umowę zlecenie na realizację projektu "Rozwój Zasobów Ludzkich - Miejsce pracy w sektorze kultury" w ramach programu PHARE 2003. Środki na realizację ww. projektu zostały przekazane za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie. Oznacza to, że wymieniona powyżej Agencja nie była podmiotem bezpośrednio realizującym cel programu (ostatecznym beneficjentem), lecz podmiotem uprawnionym do rozdzielenia i przekazania środków pomocowych m.in. na rzecz I. sp. z o.o. W związku z powyższym otrzymane przez podatnika z przedmiotowego tytułu wynagrodzenia korzystać będą ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile pan Marek R. bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Reasumując: w świetle zaprezentowanego stanu prawnego stanowisko podatnika dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia sfinansowanego ze środków pomocy zagranicznej (PHARE), wyrażone we wniosku z dnia 16.03.2006 r. jest prawidłowe, o ile pan Marek R. bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj