Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/VP/443-152/06/AG
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/VP/443-152/06/AG
Data
2006.09.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
leasingobiorca
leasingodawca
podatek naliczony
umowa podnajmu
umowa trójstronna


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z samochodami wykorzystywanymi na podstawie umowy podnajmu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.05.2006r. (data wpływu do Urzędu 26.06.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 14.09.2006r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 29.05.2006r. Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z samochodami wykorzystywanymi na podstawie umowy podnajmu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę trójstronną, której stronami są leasingodawca, leasingobiorca i Spółka. Z umowy wynika, że leasingobiorca oddaje Spółce do wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej będące przedmiotem umowy samochody. Korzystając z tych samochodów Spółka ponosi koszty w postaci opłat za parkingi, mycie oraz naprawy. Samochody te nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych Spółki, natomiast prowadzona jest ewidencja ich przebiegu. Obecnie Spółka odlicza cały podatek naliczony wynikający z faktur dotyczących ww. zakupów związanych z samochodami użytkowanymi na podstawie opisanej umowy.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 Spółka ma prawo do korzystania z prawa do odliczenia całego podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty, które są ponoszone w związku z eksploatacją samochodów wykorzystywanych w prowadzonej działalności na podstawie umowy zawartej między leasingodawcą, leasingobiorcą i Spółką.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)- dalej ustawa o VAT - wynika, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że do prowadzenia działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje samochody, które nie stanowią składników jej majątku, na podstawie umowy najmu (zawartej między leasingodawcą, leasingobiorcą oraz Spółką). Z eksploatacją tych samochodów wiążą się ponoszone przez Spółkę koszty w postaci opłat za ich mycie, parking czy remonty. W związku z faktem, że dla tych samochodów prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdów, Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących ww. wydatki w części nieprzekraczającej kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Jednocześnie należy zauważyć, że kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury otrzymywanej przez Spółkę od wynajmującego reguluje art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj