Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
PO_436_3_06
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO_436_3_06
Data
2006.08.17



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział


Pytanie podatnika
Czy darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona na podstawie art. 4 ust 1 pkt 10?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 06.06.2006 r. (data wpływu do US w Olkuszu 09.06.2006 r.) uzupełnionego w dniu 29.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny podany przez Panią ............. będący przedmiotem analizy organu podatkowego:
Podatnik jako zstępny darczyńcy zamierza objąć w drodze darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej zakład produkcyjno handlowy. Przedmiotem darowizny będą wszystkie udziały w spółce.

Pytanie:
Czy nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej zakład produkcyjno handlowy korzysta ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn?

Stanowisko pytającego:
Podatnik stoi na stanowisku, że nabycie udziałów w spółce z o. o. prowadzącej zakład produkcyjno handlowy podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r. ze zm.).
W uzasadnieniu podatnik wskazuje, co następuje:
- mimo, iż spółka z o.o. jest w istocie podmiotem własności zakładu produkcyjno usługowego, to istotne decyzje dotyczące tego zakładu podejmują wspólnicy.
- rozporządzanie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania o wartości dwukrotnie przewyższającej kapitał zakładowy wymaga uchwały wspólników,
- zysk wypracowany przez Spółkę nie jest dowolnie zagospodarowywany, a o jego przeznaczeniu decydują wspólnicy,Te argumenty zdaniem podatniczki uzasadniają tezę, że to wspólnicy prowadzą zakład - podejmując istotne i strategiczne decyzje dotyczące rozwoju, działalności i istnienia zakładu. Pani ............. wskazuje jednocześnie, że to nie spółka prowadzi zakład, gdyż spółka nie może np. podjąć decyzji o zbyciu zakładu, nabyciu nieruchomości dla zakładu czy o zaprzestaniu przez zakład działalności, gdyż decyzje takie zastrzeżone są dla wspólników.
Podatniczka powołuje również brzmienie art. 4 ust. 1 pkt 10 w/ cyt ustawy, w którym ustawodawca nie zastrzegł, iż zwolnione od podatku jest nabycie własności zakładu ale mówi o nabyciu zakładu i jego prowadzeniu przez nabywcę - bez odwoływania się do prawa własności, a to zdaniem Strony nie zawiera ograniczenia do nabycia własności ale do nabycia zakładu - także jako nabycia w rozumieniu praw udziałowych i posiadania decydującego wpływu na istnienie zakładu i możliwość jego prowadzenia przez okres minimum 5 lat.

Ocena prawna stanowiska pytającego, dotycząca stanu faktycznego wynikającego z treści wniosku:
Przedmiotem nabycia w drodze darowizny będą udziały w spółce z ograniczoną dpowiedzialnością prowadzącej zakład produkcyjno handlowy.Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r. (jedn. tekst Dz. U. Nr 142 z 2004 r. poz. 1514 ze zm.) zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.
Nabycie udziałów w spółce z o. o. jest nabyciem praw majątkowych i nie jest tożsame z nabyciem zakładu lub jego części.
Udział określa ogół praw i obowiązków wspólnika, wynikających z jego uczestnictwa w spółce.
Ponadto zaznaczyć należy, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną, tym samym jest podmiotem, a nie przedmiotem prawa własności. Fakt ten rodzi konsekwencje prawne i powoduje, że wspólnicy (także jedyny wspólnik w przypadku spółki jednoosobowej) nie są właścicielami majątku spółki.
Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, że wobec braku w prawie podatkowym definicji "zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego" dlatego należy zastosować definicję przedsiębiorstwa określoną w art. 55 1 Kodeksu cywilnego, który określa przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa)
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości
- prawa wynikające z najmu, dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne
- koncesje, licencje i zezwolenia
- patenty i inne prawa własności przemysłowej
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne
- tajemnice przedsiębiorstwa
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności.
Podsumowując, w omawianej sprawie przedmiotem darowizny są udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jako prawa majątkowe w świetle art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do których nie ma zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 4 ust. 1 pkt 10.

Powyższa interpretacja:
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się w w/w sprawie postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni (art. 236 Ordynacji podatkowej) od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj