Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/RDP/4211/78/BS/2006
z 18 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/RDP/4211/78/BS/2006
Data
2006.09.18



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czesne
koszty uzyskania przychodów
opłata za studia


Pytanie podatnika
Czy wydatki na czesne sfinansowane przez spółkę z o. o. pracownikowi kształcącemu się na studiach wyższych w formie szkolnej w systemie niestacjonarnym o kierunku prawo oraz pracownikowi podejmującemu naukę na studiach podyplomowych w formie pozaszkolnej z zakresu pomocy publicznej, które pokrywają się z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę są kosztem uzyskania przychodów dla wymienionej spółki?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2006r. (data wpływu 28.06.2006r.), uzupełnionego w dniach 20.07.2006r. i 10.08.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy w sprawie: zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, czesnego sfinansowanego przez spółkę z o. o. pracownikom, którzy podjęli naukę na studiach wyższych oraz studiach podyplomowych na kierunkach zgodnych z zakresem działalności gospodarczej ww. spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:

Spółka z o. o. zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 74.14.A) oraz kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 74.14.A). Spółka prowadzi działalność m.in. w obszarze doradztwa i szkoleń w zakresie prawa zamówień publicznych, prawa pomocy publicznej dla przedsiębiorców, partnerstwa publiczno-prywatnego, konstruowania i zawierania kontraktów oraz pozyskiwania i wydatkowania środków z Unii Europejskiej. Szkolenia przeznaczone są dla pracowników podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych w praktyce. Doradztwo z zakresu zamówień publicznych obejmuje świadczenia kompleksowych usług doradczych na wszystkich etapach postępowania. Ponadto, spółka udziela pomocy w przygotowaniu rozstrzygnięć protestów, a w przypadku wniesienia odwołania – zastępstwo procesowe przed Zespołem Arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Spółka opracowuje opinie na temat stosowania przepisów o zamówieniach publicznych oraz opinie na temat stosowania przepisów o zamówieniach publicznych oraz opinie dotyczące interpretacji poszczególnych przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych i innych aktów prawnych, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego udzielania zamówień. Spółka zajmuje się badaniem procedur udzielania zamówień (atestacja). Spółka świadczy także usługi doradztwa oraz szkolenia dla przedsiębiorców korzystających lub ubiegających się o pomoc publiczną w różnych formach oraz instytucji udzielających pomocy publicznej w zakresie doradztwa i szkoleń, obejmujących wspólnotowe zasady udzielania pomocy publicznej oraz krajową procedurę postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej, w tym w szczególności doradztwa przy tworzeniu projektów programów pomocowych, kompleksowej obsługi podmiotów ubiegających sie o pomoc publiczną, w tym m.in. doradztwo przy doborze najkorzystniejszej możliwości udzielenia wsparcia, składanie wniosków o pomoc publiczną do instytucji udzielających wsparcia, tworzenia planów restrukturyzacji przedsiębiorstw, zgodnych z zasadami pomocy publicznej, doradztwo przy postępowaniach prowadzonych przez Komisję Europejska. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka z o. o. zamierza sfinansować dokształcanie swoim pracownikom w tym:- w formie szkolnej dla jednego pracownika na studiach wyższych niestacjonarnych na kierunku prawo, pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na stanowisku konsultanta ds. zamówień publicznych, oraz - w formie pozaszkolnej dla drugiego pracownika na zaocznych studiach podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji na kierunku „Zarządzanie projektami finansowymi ze środków Unii Europejskiej, Wprowadzenie do prawa pomocy publicznej”, pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę na stanowisku konsultanta ds. pomocy publicznej,

Zapytanie:

Czy wydatki na czesne sfinansowane przez spółkę z o. o. pracownikowi kształcącemu się na studiach wyższych w formie szkolnej w systemie niestacjonarnym o kierunku prawo oraz pracownikowi podejmującemu naukę na studiach podyplomowych w formie pozaszkolnej z zakresu pomocy publicznej, które pokrywają się z zakresem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę są kosztem uzyskania przychodów dla wymienionej spółki...

Stanowisko wnioskodawcy:

Spółka z o. o. uważa, że wydatek na sfinansowanie czesnego dla ww. pracowników stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki.

Stanowisko organu podatkowego::

Zgodnie z art. 15 ustawy z 15.02.1992r.o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Wydatki na kształcenie pracowników nie zostały wymienione wśród katalogu kosztów, które nie mogą być uznane za koszty dla celów podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kierunek kształcenia oraz rodzaj pracy, wykonywanej przez podnoszących swe kwalifikacje pracowników jest zgodny z profilem działalności spółki. Ponadto, jak podkreśla spółka, legitymowanie się bazą ekspertów z dziedziny prawa o specjalizacji zamówienia publiczne oraz pomocy publicznej pozwoli spółce na zapewnienie fachowej obsługi podmiotów gospodarczych na najwyższym poziomie oraz pozwoli jej na utrzymanie pozycji na rynku. Tym samym, zdaniem organu podatkowego w przedstawionym stanie faktycznym istnieje związek pomiędzy wydatkami na studia ww. pracowników a przychodami firmy. W związku z powyższym, czesne sfinansowane przez Spółkę z o. o. pracownikom, którzy podjęli naukę na studiach wyższych oraz studiach podyplomowych na kierunkach zgodnych z zakresem działalności gospodarczej spółki może być uznane za koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli zostanie odpowiednio udokumentowane. W sprawie wniosku spółki, w części dotyczącej zaliczenia do przychodu pracownika opłat z tytułu czesnego za studia wyższe, sfinansowanych przez spółkę, organ podatkowy wyda odrębne postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj