Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415-119/EK
z 28 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415-119/EK
Data
2006.08.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Strona --> Pełnomocnictwo

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
pełnomocnictwo


Pytanie podatnika
Czy małżonka na podstawie udzielonego pełnomocnictwa może podpisać w moim imieniu zeznania podatkowe za lata 2006-2007 ?


Na podstawie art.14a §4 i art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów postanawia stanowisko Pana w sprawie zawartej we wniosku z dnia 08.06.2006r. (uzupełnionej dnia 14.07.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za nieprawidłowe.

Wyjeżdża Pan na tereny niedostępne także cywilizacyjnie. Polska firma państwowa będzie przez ten okres czasu przelewała pobory moje na warszawskie konto. W czasie pobytu za granicą chciałbym złożyć zeznania podatkowe o wspólnych dochodach małżonków za lata 2006 - 2007.

Zdaniem Pan małżonka posiadając notarialne pełnomocnictwa może podpisać w imieniu Pana zeznanie podatkowe o wspólnych dochodach małżonków.

Przepisy dotyczące pełnomocnictwa zostały uregulowane w art. 136 i 137 ustawy Ordynacja podatkowa. Z art. 136 wynika, że strona może działać przez pełnomocnika, chyba, że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Powyższe przepisy zawarte zostały w Dziale IV Ordynacji podatkowej, stąd należy uznać, że regulują kwestię wystąpienia pełnomocnika w przypadku toczącego się postępowania podatkowego.

Oświadczenie składane przez podatnika w zeznaniu podatkowym to oświadczenie wiedzy, a nie woli, co wyklucza złożenie tego oświadczenia przez pełnomocnika.

W sprawie niedopuszczalności podpisywania wszelkich deklaracji podatkowych przez pełnomocnika wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2005r. Sygn. Akt VI S.A./WA 1245/04 , jednakże wyrok ten dotyczył pełnomocnictw udzielanych doradcom podatkowym.

Tak więc zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym oraz w oparciu o powyższe przepisy , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stoi na stanowisku , iż małżonka na skutek udzielonego przez Pana pełnomocnictwa nie może podpisać zeznania podatkowego za lata 2006-2007.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj