Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/1/07
z 10 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/1/07
Data
2007.01.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
bon towarowy
emeryci
renciści
świadczenia rzeczowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy bony towarowe, talony zakupione w całości ze środków Zakładowego Funduszu Swiadczeń Socjalnych dla emerytów i rencistów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu działając na podstawie art. 14a§1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 17.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Płatnik stoi na stanowisku, iż otrzymane przez emerytów i rencistów świadczenia rzeczowe - także w postaci bonów towarowych, talonów oraz ekwiwalentu pieniężnego w zamian tych świadczeń są zwolnione od podatku dochodowego łącznie do wysokości 2.280zł.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280zł.
Zastrzeżenie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, nie odnosi się do świadczeń rzeczowych przekazywanych emerytom i rencistom.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 38 i pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych funkcjonują niezależnie od siebie i w sposób odmienny regulują kwestie korzystania ze zwolnienia od podatku świadczeń rzeczowych otrzymanych przez emerytów oraz rencistów i tego rodzaju świadczeń przekazanych pracownikom. Jedynie w przypadku otrzymania świadczeń rzeczowych przez pracowników ustawodawca wprost wyklucza korzystanie ze zwolnienia bonów towarowych i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.
Ponadto należy zauważyć, że art. 21 ust. 1 pkt 38 nie zawiera warunków dotyczących źródeł finansowania tych świadczeń.
W przypadku gdy wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 38 świadczenia przekroczą limit zwolnienia od podatku, to płatnik jest obowiązany do pobrania od nadwyżki zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% oraz odprowadzić go na rachunek urzędu skarbowego. Jeśli emeryt lub rencista otrzyma wyłącznie świadczenie rzeczowe (nie pieniądze) przekraczające limit, to na podstawie art. 41 ust. 7 pkt 2 ustawy musi wpłacić płatnikowi kwotę należnego podatku przed przekazaniem mu świadczenia.
Reasumując otrzymane przez emerytów i rencistów świadczenia rzeczowe - także w postaci bonów towarowych czy talonów - oraz ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń są zwolnione od podatku łącznie do wysokości 2.280zł.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Płatnika w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1,2 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj