Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-165/06/AM
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-165/06/AM
Data
2006.09.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura korygująca
otrzymanie faktury
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Spółka wykonuje usługi pomocy osobom poszkodowanym zmierzające do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Wykonywane przez Spółkę usługi są zwolnione od podatku od towarów i usług. W związku z tym, że Spółka do dnia otrzymania interpretacji stosowała błędną 22% stawkę podatku VAT, wystawiła faktury korygujące, w których zamiast stawki podatku 22% zastosowała zwolnienie od podatku, przy czym wartości brutto wynikające z faktur i faktur korygujących są tożsame. Odbiorcami ww. faktur były wyłącznie osoby fizyczne. Skorygowany VAT należny, ujęto w deklaracji VAT-7 i ewidencji sprzedaży w miesiącu otrzymania potwierdzeń faktur korygujących tj. za miesiąc VI 2006 r.W okresie opodatkowania usług stawką podatku VAT w wysokości 22%, Spółka odliczała podatek naliczony.Naszym zdaniem skorygowanie podatku należnego powinno nastąpić w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktur korygujących, a odliczony podatek naliczony pozostaje bez zmian z uwagi na fakt, iż w momencie obniżenia podatku należnego był on odliczony prawidłowo.


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 02.08.2006 r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług,

- stwierdza, że stanowisko Spółki jest nieprawidłowe

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 02.08.2006 r., nr L.dz. 1621 ( data wpływu do Urzędu 04.08.2006 r.) Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m. in. w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje usługi pomocy osobom poszkodowanym zmierzające do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Wykonywane przez Spółkę usługi są zwolnione od podatku od towarów i usług. W związku z tym, że Spółka do dnia otrzymania interpretacji stosowała błędną 22% stawkę podatku VAT, wystawiła faktury korygujące, w których zamiast stawki podatku 22% zastosowała zwolnienie od podatku, przy czym wartości brutto wynikające z faktur i faktur korygujących są tożsame. Odbiorcami ww. faktur były wyłącznie osoby fizyczne. Skorygowany VAT należny, ujęto w deklaracji VAT-7 i ewidencji sprzedaży w miesiącu otrzymania potwierdzeń faktur korygujących tj. za miesiąc VI 2006 r.W okresie opodatkowania usług stawką podatku VAT w wysokości 22%, Spółka odliczała podatek naliczony.

Zdaniem Spółki skorygowanie podatku należnego powinno nastąpić w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru faktur korygujących, a odliczony podatek naliczony pozostaje bez zmian z uwagi na fakt, iż w momencie obniżenia podatku należnego był on odliczony prawidłowo.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Co oznacza, że przy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego natomiast sprzedaż usług zwolnionych od podatku VAT takiego prawa podatnikowi nie daje.

Uregulowanie prawne w powyższym zakresie wg ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązującej do 30.04.2004 r. zawarte jest w art. 19 ust. 1 tej ustawy.

Sposób postępowania w przypadku zastosowania nieprawidłowej stawki podatku VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Zgodnie z § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku.Sposób rozliczenia u sprzedawcy wystawionej przez niego faktury korygującej uzależniony jest od przyczyn które spowodowały jej wystawienie. Rozliczenie faktury korygującej w miesiącu otrzymania potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę dotyczy wyłącznie przypadków:- udzielenia rabatów,- zwrotu sprzedawcy towarów, - zwrotu nabywcy kwot nienależnych,- zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu ( § 16 ww. rozporządzenia). Wystawienie przez Spółkę faktur korygujących, nie było spowodowane ww. przypadkami lecz faktem, że pierwotna faktura w stosunku do której wystawiono fakturę korygującą nieprawidłowo odzwierciedlała stan faktyczny, który obowiązywał w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.

Spółka wykonuje usługi zwolnione od podatku w związku z powyższym nie przysługuje jej prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług związanych z czynnościami zwolnionymi.Z uwagi na to, że Spółka stosowała 22% stawkę podatku VAT, zamiast zwolnienia od podatku do wykonywanych usług, to zarówno korekty podatku należnego jak i naliczonego związanego z tą sprzedażą należy dokonać przez złożenie deklaracji korygujących za poszczególne okresy rozliczeniowe w których te zdarzenia miały miejsce.

Za okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym tj. do 30.04.2004 r. należy dokonać korekty podatku naliczonego i należnego w ten sam sposób.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj