Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-71/06
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-71/06
Data
2007.01.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
usługa nieodpłatna
usługi medyczne


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia w ramach działalności dobroczynnej (tzw. białe soboty) oraz na rzecz pracowników, udziałowców, członków zarządu Spółki i ich rodzin rodzi konsekwencje podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko „D” Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej konsekwencji w podatku od towarów i usług spowodowanych nieodpłatnym świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek „D" Sp. z o.o. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z wniosku Spółki wynika, iż jest właścicielem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „K”, a jej działalność wykonywana w ramach tego zakładu polega na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85. Spółka poinformowała, że w ramach NZOZ świadczy nieodpłatnie usługi w zakresie ochrony zdrowia na rzecz osób obcych (działalność dobroczynna tzw. „białe soboty”) oraz na rzecz pracowników, udziałowców, członków zarządu Spółki i ich rodzin.

Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, czy nieodpłatne świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia na rzecz osób obcych lub na rzecz pracowników, udziałowców, członków zarządu Spółki i ich rodzin rodzi konsekwencje podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług.

Według Strony nieodpłatne świadczenie usług w zakresie ochrony zdrowia nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie podziela stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 8 ust. 2 cyt. wyżej ustawy, nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Przesłanką zrównania czynności nieodpłatnych z odpłatnymi jest zatem uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego. Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż prawo to przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Usługi w zakresie ochrony zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwolnienie obejmuje usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika wyszczególniono usługi o symbolu PKWiU ex 85 „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Podatnikowi świadczącemu usługi przedmiotowo zwolnione od podatku, nie przysługuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego. W związku z tym przytoczony wyżej przepis art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do przedmiotowych usług. Usługi te stanowią czynności nie podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Nieodpłatne usługi w zakresie ochrony zdrowia nie powodują zatem powstania zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj