Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pucku
ZD/415–3A/06/MDK
z 20 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415–3A/06/MDK
Data
2006.04.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pucku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność pozarolnicza
podatek dochodowy od osób fizycznych
prowizje
przychód


Pytanie podatnika
Czy otrzymana przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego - z zakładu ubezpieczeń – nadpłacona ze środków pieniężnych podatnika, należność, wynikająca z rozliczenia zainkasowanych od klientów w ramach tej działalności składek na rzecz zakładu ubezpieczeń – stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika, z dnia 23 stycznia 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: Czy otrzymana przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – nadpłacona ze środków pieniężnych podatnika, należność, wynikająca z rozliczenia zainkasowanych od klientów w ramach tej działalności składek na rzecz ZUS – stanowi przychód z prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej -

stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

    1) Stan faktyczny

W dniu 23 stycznia 2006 r. do tut. organu wpłynął wniosek podatnika z dnia 23 stycznia 2006 r. (uzupełniony w dniu 02 lutego 2006 r.) o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z treści wniosku wynika, iż podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, z tytułu której wybrał opodatkowanie w formie zasad ogólnych – tj. wg skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – dalej: ustawa. W toku prowadzonej działalności podatnik inkasuje składki ubezpieczeniowe, które wpłaca na swój rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie przedmiotowe składki podatnik przekazuje ze wskazanego wyżej rachunku na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W efekcie przekazania przez podatnika wyższej od należnej kwoty zainkasowanych składek na rzecz ZUS-u (nadwyżka ze środków własnych podatnika) wynikła nadpłata, która została zwrócona przez ZUS na rachunek bankowy podatnika związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego, podatnik zadał następujące pytanie: Czy otrzymana przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – nadpłacona ze środków pieniężnych podatnika, należność, wynikająca z rozliczenia zainkasowanych od klientów w ramach tej działalności składek na rzecz ZUS – stanowi przychód z prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej...

W treści wniosku podatnik wyraził własne stanowisko w odniesieniu do powyższego pytania, stwierdzając, iż wskazana wyżej kwota nadpłacona przez podatnika nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem były to prywatne środki pieniężne podatnika omyłkowo przekazane na rzecz ZUS-u.

    2) Stan prawny

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie zaś z regulacją art. 14 ust. 1 ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast w myśl unormowań art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. z 2003 r. nr 124, poz. 1154 z późn. zm.) – pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia.

    3) Ocena prawna stanu faktycznego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku w oparciu o stan prawny, należy uznać, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku, w którym stwierdził, iż jego zdaniem nadpłacona na rzecz ZUS-u kwota nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem były to prywatne środki pieniężne podatnika omyłkowo przekazane na rzecz ZUS-u - jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż podatnik prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, z tytułu której wybrał opodatkowanie w formie zasad ogólnych – tj. wg skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy. W związku z wykonaniem wyżej wskazanych usług podatnik otrzymuje prowizję, którą - jak zaznaczył we wniosku - ZUS przekazuje po dokonaniu noty prowizyjnej.

Uwzględniając zatem stan faktyczny i prawny sprawy tut. organ stwierdził, iż przekazane przez ZUS jako nadpłacone przez podatnika, z własnych środków należności, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej, mając charakter podatkowo neutralny, tj. nie rodzą skutków prawnych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jeżeli zatem po dokonaniu wpłaty zainkasowanych składek na rzecz ZUS-u wystąpi nadpłata będąca efektem mylnego przelania na konto ZUS środków własnych pośrednika, zwrot tak nadpłaconej kwoty nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj