Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/383/DJW/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/383/DJW/06
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nota obciążająca
odszkodowania
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Czy otrzymane odszkodowanie od kontrahenta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.2. Czy dla udokumentowania odszkodowania można wystawic notę obciążeniową, którą dokumentuje się czynności nie podlegające opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 20 października 2006, uzupełnionym dnia 30 października 2006 roku,za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka firma K. POLAND sp. z o.o. /obecna nazwa Z. sp. z o.o. z/s w Siedlcach w dniu 31.12.1998 r. na mocy aktu notarialnego ustanowiła na rzecz spółki L. sp. z o.o. prawo użytkowania nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej zabudowaniami położonej w Siedlcach przy ul. B. oraz przy ul. T. na okres do dnia 31 grudnia 2008 r. za jednorazowo płatnym wynagrodzeniem z góry za cały okres użytkowania w wysokości 4.901.395,00 zł. Na tę okoliczność Z. sp. z o.o. wystawiło notę obciążeniową za cały okres użytkowania. Spółka od powyższej czynności uiściła opłatę skarbową. W dniu 16.10.2006 r. Spółka aktem notarialnym zrzekła się opisanego prawa użytkowania za odszkodowaniem w kwocie 950.000,00 zł, na co Z. sp. z o.o. wyraziło zgodę.

Spółka zadaje pytania:1. Czy otrzymane odszkodowanie od kontrahenta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.2. Czy dla udokumentowania odszkodowania można wystawic notę obciążeniową, którą dokumentuje się czynności nie podlegające opodatkowaniu.

Spółka stoi na stanowisku, iż otrzymane odszkodowanie w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Spólki nie powinno podlegać na gruncie ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dokumentem potwierdzającym otrzymane odszkodowanie będzie nota obciążeniowa.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.) przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie zaś do przepisu art. 2 pkt 6 ustawy, pod pojęciem towarów należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Kwestię odszkodowań regulują przepisy art. 361-363 Kodeksu cywilnego. Odszkodowanie jest zapłatą za wyrządzone szkody lub za poniesione straty.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż odszkodowanie nie stanowi czynności dostawy towarów ani świadczenia usług. Otrzymanie odszkodowania nie wiąże się z żadnym świadczeniem na rzecz wypłącającego zatem nie wywołuje żadnych skutków podatkowych w podatku od towarów i usług.Wypłacona kwota odszkodowania nie powinna być dokumentowana fakturą VAT, gdyż nie stanowi obrotu podlegającego podatkowi VAT.Dla potwierdzenia otrzymania odszkodowania można wystawić notę księgową, dokumentującą czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj