Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD-406/46/06/07
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD-406/46/06/07
Data
2007.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychody ewidencjonowane
usługi organizowania wystaw, targów i kongresów
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy można opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych działalność w zakresie usług organizowania wystaw, targów i kongresów?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8 poz.60 z późn..zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych działalności w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów – postanawia uznanć stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 25 października 2006 roku uzupełnionym w dniu 30 listopada 2006r. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych działalności w zakresie usług organizowania wystaw, targów i kongresów oraz klasyfikacji powyższych usług według symbolu PKWiU. Zdaniem Podatnika świadczenie powyższych usług nie wyłącza spod opodatkowania zryczałtownym podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. j ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz. 930 z późn.zm.) działalność w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów sklasyfikowana według PKWiU symbolem 74.84.15 opodatkowana jest 17% zryczałtownym podatkiem dochodowym z zastrzeżeniem załącznika numer 2 do ustawy. Według załącznika numer 2 będącego wykazem usług których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonej według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - wykonywanie usług z grupy 74.84 – usługi komercyjne pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem z wyjątkiem świadczenia usług w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów, które podlegają opodatkowaniu zryczałtownym podatkiem dochodowym według stawki 17%.

Jednocześnie należy zauważyć ,że w zakresie statystycznej klasyfikacji wyrobów i usług obowiązuje PKWiU wprowdzone rozporzadzeniem Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 roku (Dz.U.Nr 89 poz.844) , według którego organizowanie wystaw targów i kongresów ma symbol PKWiU 74.87.15.

Jednak dla celów zryczałtownego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych nadal ma zastosownie ,,stara,, klasyfikacja PKWiU określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 1997 roku (Dz.U. Nr 42 poz.264 z późn.zm.). Stosowanie właśnie tej klasyfikacji wynika z przepisu § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 06 kwietnia 2004 roku oraz zmian do rozporządzenia z dnia 10 maja 2005r. (Dz.U. Nr 90 poz.760) oraz 22 grudnia 2006r. (Dz. U. Nr 245 poz. 1780 ) przedłużających okres obowiązywania ,,starego,, PKWiU odpowiednio do 31 grudnia 2006 roku oraz 31 grudnia 2007 roku.

W tym stanie rzeczy stwierdzić należy, że według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług opublikowanej w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 1997 roku usługi organizowania targów, wystaw i kongresów pozostają z symbolem klasyfikacji PKWiU 74.84.15 co pozwala Podatnikowi na opodatkowanie świadczonych uług zryczałtownym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko Podatnika przyjęte we wniosku z dnia 25 października 2006 roku za prawidłowe.

P O U C Z E N I E

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj